Adana’da Gezilecek Yerler

Şehri kuran Uranus, oğullarından biri olan Adanus’un adını şehre, diğer oğlu Sarus’un adını ise Seyhan Nehri’ne vermiştir. Hızlı bir gelişme gösteren şehirde geleneksel yapının hala korunmakta olduğu göze çarparken, Adana’da gezilecek yerler dışında tadılması gereken birçok lezzet bulunur.

Adana Büyük Saat Kulesi

Adana’nın simgelerinden biri olan Büyük Saat Kulesi, Osmanlı zamanında yapılan en uzun saat kulelerinden biri olma özelliğini taşır. Kule 32 metre uzunluktadır ve 1822 yılında Abidin Paşa tarafından yaptırılmıştır. Abidin Paşa modern zekada biri olduğu için, saat kulesinde bu zekasını iyi bir şekilde konuşturmuştur.

Yılanlı Kale (Şahmeran Kalesi)

Farklı bir efsanevi hikayeye sahip olan Yılanlı Kale, Kilikya Ermeni Krallığı zamanında Kral I.Levon tarafından yaptırılmıştır. Yılanlı Kale, Gülek Boğazı, Adana ve Antakya yolu üzerinde bulunan kalelerin, konum olarak en önemlilerinden birisidir. Efsanesine gelince, Şeyh Meram adında bir ermiş kale içerisinde yıllar boyunca yılanlarla konuşmuş ve terbiye etmiştir. Efsanenin gerçekliğini ispat edercesine, kale içerisinde ve çevresinde birçok yılan bulunmaktadır.

Seyhan Nehri

Seyhan Nehri, Akdeniz’in kara sularına dökülen en büyük nehirdir. Büyüklüğü ve güçlü hareketlerine bağlı olarak elektrik enerjisinin sağlandığı 3 hidroelektrik santrali bulunur. Kaynağı Kayseri’de gelen nehirde, yaz aylarında su sporları yapılır.

Anavarza Antik Kenti

Adana’nın Kozan ilçesinde yer alan Anavarza Antik Kenti, tarihi kalıntılarıyla oldukça ilgi görmektedir. Kent incelendiğinde Roma İmparatorluğu’ndan öncesine ait hiç bir kalıntı ya da değere rastlanmamıştır.

Varda Köprüsü

Yapıldığı zamanlarda demiryolu taşımacılığına ve ticaretine açık hale getirilen köprü, Adana’da gezilecek yerler kategorisinde önemli bir yere sahiptir. Önemi Almanlar tarafından inşa edilmesinden gelmektedir. Bu yüzden diğer adı Alman Köprüsüdür. Tarihi ve hala ayakta duran yapısıyla göz doldurmaktadır.

Taşköprü

Taşköprü, Seyhan Nehri üzerinde inşa edilmiş Adana ve Karşıyaka’yı birbirine bağlayan köprüdür. Roma dönemi eseridir. Dünya üzerinde bulunan ve hala kullanılmakta olan köprüler arasında 3. sırada yer alır. Aslında 21 göze sahip olan köprünün 7 gözü Seyhan Nehri taşmasıyla toprak altında kalmıştır. Köprüde bulunan su kemerlerinin neredeyse tamamı farklı ölçülerdedir. Bu bilgiye dayanarak köprünün farklı ellerden geçtiğini anlamak kolay olacaktır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir