Adıyaman Gezilecek Yerler

Mağaralarda yapılan çalışmalara dayanarak yaklaşık 40.000 yıllık geçmişi olduğu düşünülen Adıyaman’ın Hitit, Selçuklu ve Osmanlı tarafından yönetildiği bilinmektedir. İçerisinde barındırdığı medeniyetlere bakıldığı zaman da Adıyaman’ın tarihi açıdan oldukça gelişmiş bir şehir olduğu sonucuna varabiliyoruz. Zaten şehrin pek çok noktasında bulunan tarihi eserler de bunu gözler önüne seriyor. Yani tarihi anlamda kendisini geliştirmek isteyen kişiler için Adıyaman kesinlikle elverişli bir şehir. Zaten özellikle Güney Doğu ve Doğu Anadolu şehirlerinde yaşayan eski uygarlıklardan dolayı bu bölgelerin tarihi açıdan öneminin fazla olduğunu söyleyebiliriz. Varsayalım ki güzel bir gezi yapmak için geldiniz Adıyaman’a, ancak nereleri gezmeniz gerektiğini bilmiyorsunuz. İşte Adıyaman’da Gezilecek Yerler isimli rehberimiz sayesinde verimli bir gezi gerçekleştirebilirsiniz.

 

Nemrut Dağı

Adıyaman’ın olmazsa olmazı Nemrut Dağıdır. 1.Antiochos tarafından aile büyüklerine ve Tanrı’lara duyulan saygıyı göstermek adına yapılmış bu heykeller 1987’de UNESCO tarafından dünya mirasları arasına dahil edilmiştir. Nemrut Dağındaki eserler 3 ayrı bölgeye inşaa edilmiştir. Bunlar Kuzey, Doğu ve Batı bölgeleridir. Doğu bölgesinin dini açıdan önemi olduğu için Nemrut’taki heykellerin önemli bir kısmı bu bölgede bulunmaktadır.

 

Kahta Kalesi

Kommagene krallığı tarafından inşa edilen bu kale Nemrut Dağı Milli Parkı sınırları içerisinde bulunmaktadır. Kale en son 1970 yılında bakıma tabii tutulmuş. Bu kalenin en önemli özelliği, içerisinde bulunan kitabelerdir. Ayrıca duvarlarda da eski sultanlar ve kralların adlarına da rastlamak mümkün.

 

Hangi Aylarda Adıyaman’a Gitmeliyim?

Adıyaman’da Gezilecek Yerler en çok Haziran-Eylül arasında daha fazla ziyaretçi almaktadır. Ancak hava şartları göz önünde bulundurulduğunda Adıyaman’ın yazları çok sıcak olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden Adıyaman’ı en güzel ziyaret edebileceğiniz mevsim Sonbahar ayıdır. Tarihi anlamda yaşayan bir efsane olan Adıyaman’ın yemekleri de oldukça güzeldir. Eğer Adıyaman’ı ziyaret edip de kebaplarını, çiğ köftesini yemezseniz pişman olursunuz 🙂


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir