Ağrı Gezi Rehberi

Ağrı, 550 bin nüfusuyla Türkiye’nin doğusunun en büyük şehirlerinden birisidir. Kışın soğuk, yazın sıcak bir iklime sahiptir. Bu şehir geçmişte Karaköse, Ararat ve Karakilise isimleriyle de anılmıştır. Şehirde pek çok farklı medeniyet gelip geçmiştir. Ancak henüz yerleşik hayata o dönemlerde geçilmediği için bu medeniyetlerin çoğundan kalan tarihi eserleri yok. Yine de bölgenin tarihi açıdan zengin olduğu söylenebilir. Bölgenin Türk eline geçmesi ise 1054 yılında Selçuklu Hükümdarı Tuğrul Bey tarafından sağlanmıştır. Kurtuluş mücadelesine kadar Rusların elinde bulunan Ağrı, kurtuluş mücadelesinde 1921 yılında Türkiye Cumhuriyeti topraklarına katılmıştır. Ağrı’da pek çok gezilip görülecek yer var. Ağrı gezi rehberimizde, Ağrı’da gezip görebileceğiniz pek çok mekana yer vermeye çalıştık.

 

1-) İshak Paşa Sarayı

 

İshak Paşa Sarayı, Doğubeyazıt ilçe merkezinin 4 kilometre doğusunda yer almaktadır. Bir dağın eteğinde bulunan bu büyük saray, Osmanlı mimarisinde görülen en belirgin ve en özgün saray yapılarından birisidir. Yapımında sadece Osmanlı mimarisi değil, ayrıca Selçuklu ve Fas mimarisi de bulunmaktadır. Saray’da bulunan kalorifer tesisatı, dünya çapında ilk defa bir Saray’da kullanılması nedeniyle büyük bir önem taşımaktadır.

 

2-) Doğubeyazıt Kalesi

Doğubeyazıt Kalesi de, İshak Paşa Saray’ına oldukça yakındır. Oldukça eski bir kale olan Doğubeyazıt Kalesi Antik kent olarak bilinmektedir. Kalenin çevresinde yapılan tarihi araştırmalar neticesinde bölgede Urartular’dan kalma pek çok tarihi eser bulunmuş. Kale, bölgenin en eski Kalesi olarak bilinmektedir.

 

3-) Şoşik Kalesi

Karlıca köyünde (Eski adı Şoşik’tir) bulunan bu kale oldukça dik bir yamaca yapıldığı için ziyaretçiler tarafından ilgiyle gezilmektedir. Kale, köy merkezine 34 kilometre uzaktadır. Evliya Çelebi’nin eseri olan Seyahatname’de geçen Şoşik Kalesi, Sultan Hasan oğlu Ziyaüddin’in yeridir cümlesi akılları karıştırmaktadır. Ağrı gezi rehberimizin en sıradışı ve en gezilmesi gereken yerlerinden birisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir