Alaçatı’da Gezi Rehberi: Alaçatı’da Nereye Gitmeli?

Alaçatı’da Gezi Rehberi: Alaçatı Gezilecek Yerler

Alaçatı sadece tatil mekanı olan bir yer değil. Köyün hem tarihi hem de kültürel bir yapısı var. Bu nedenle birçok mevsimde ziyarete uygun bir köy dememiz mümkün.

 

Alaçatı Değirmenleri

Köyde 1800’lü yılların başında yapılmış olan yel değirmenlerini görmeden buradan ayrılmayın. Farklı boylardalar ancak hala birçok misafiri ağırlayacak kadar sağlam bir haldeler. Burada gün batımının da farklı olduğunu söylemek gerekli. Şu anda değirmenler; cafe ve aynı zamanda restoran olarak çalışmaya devam ediyor. Yel değirmenleri bu beldenin simgesi demek de mümkün.

 

Alaçatı'da Gezi Rehberi

Alaçatı Pazarı

Organik bir şeyler yemeye hasret kalanlardansanız bu Pazar tam size uygun. Cumartesi kişiler Alaçatı pazarına iner. Yiyecek, baharat ve birçok şey bulabileceğiniz pazarda keyifli saatler geçireceğiniz ve her şeyin en doğalını yiyeceğiniz kesin. Alaçatı’nın en samimi mekanlarından birisi burasıdır.

 

 

 

Alaçatı Sörf Mekanları

Oldukça rüzgarlı bir konuma sahip olan Alaçatı; her sene birçok önemli sörfçüye ev sahipliği yapıyor. Alaçatı bu denli ünlenmeden önce dahi sörfçüler için oldukça önemli bir mekan konumundaydı diyebiliriz. Burada sörf yapabilir ya da sörf dersleri alabilirsiniz.

 

Alaçatı Rüzgar Sörfü -Wind Surfing

Sörf Dersleri

Alaçatı sörf bilmeyenler için mutlaka sörf dersi alması gereken yerlerden birisi. Türkiye için önemli sörf noktalarının başında gelen bu alanda mutlaka sörf öğrenmeniz gerekli. Hayatınızda çok fazla denk gelemeyeceğiniz etkinliklerden birisi olduğu için mutlaka rüzgarın desteği ile suyun üzerinde ilerlemenin keyfini yaşamanız şart. Sizin için gerekli ekipmanları burada kiralamanız mümkün. Şu anda sörf dersleri Euro bazlı olarak saatlik, günlük, haftalık, aylık şeklinde veriliyor. Durumunuz müsaitse ve sörf alanında uzmanlaşmak isterseniz daha fazla vakit ayırabilirsiniz.

 

Alaçatı Ot Festivali

Alaçatı Ot Festivali

İlkbahar ve son bahar döneminde Alaçatı; yaz döneminden daha sakindir. İlk bahar dönemde sessiz sokakları bir festival telaşı sarar. 10 yıldan fazla bir süredir düzenlenen festival Nisan ayının ilk haftalarında düzenlenmektedir. Farklı bir tatil anlayışı arayanlardansanız; Ot Festivali sizin için son derece farklı olacaktır. Ege demek ot yemeklerinin yani yeşilin kullanıldığı yemeklerin daha fazla olması demek. Bu dönemde otları tanımanız ve toplamanız için etkinlikler düzenlenir. Aynı zamanda çeşitli konser ve tanıtımlar da düzenlenir.

 

Alaçatı’ya Nasıl Gidilir?

İzmir’e geldiğiniz zaman Alaçatı’ya yaklaşık 50 dakika içerisinde ulaşım sağlamanız mümkün. Kendi aracınız yoksa her 15 dakikada bir Alaçatı’ya giden toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Kendi aracınızla giderseniz yol kenarında var olan kahvaltıcılara uğramanız da mümkün.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir