Alanya’da Gezilecek Yerler

Alanya Türkiye’nin Akdeniz Bölgesi’nde Antalya İlinde yer alan güzide turizm cennetlerinden bir tanesidir. Güney sahilleriyle meşhur olan Alanya’da gezilecek yerler listesi bir hayli kalabalıktır.

Damlataş Mağarası

Sahil kesimine yakın bir konumda bulunan Damlataş Mağarası, 1948 yılında yapılması planlanan taş ocağı inşaatında bir dinamit patlaması sayesinde ortaya çıkmıştır. Mağaranın içerisine girildiğinde 45-50 metre uzunluğunda bir geçit, 13,5 metre çapında ve 15 metre yükselliğinde bir sütun karşınıza çıkar. Bu sütunların 15.000 senede oluştuğu tahmin edilir. Ayrıca yine içerisinde birçok sarkıt ve dikit bulunur. Bazı önemli rahatsızlıklara sahip olan kişilerin buraya girmesi yasak olmakla birlikte, astıma iyi geldiği bilinir.

Kızılkule

Muhteşem bir mimariye sahip olan Kızıl Kule, zamanında Selçuklu Hükümdarı I.Alaaddin Keykubat tarafından, deniz saldırılarına karşı önlem alınması için yaptırılmıştır. Ana kaya üzerine yapıldığından dolayı yüksekliği doğu yönünde 33 metre, batı yönünde 3 metre kadar bir kısalık mevcuttur. Sekizgen bir çevreye sahip olan kale Alanya’da gezilecek yerler listesinde bir numarada yer alır.

Dim Mağarası

Dim mağarası Dim çayının hemen yakınında doğal olarak oluşmuştur. Dim çayı mevkiine piknik yapmaya gelen ziyaretçilerin uğrak alanlarındandır. Dim Mağarası uluslar arası düzeyde özel turizm işletmelerine üye olan ve işletilen tek mağaradır.

Kargıcak

Alanya sahili boyunca kurulmuş olan Kargıcak, yerleşim yerlerinin yoğun olduğu bir yerdir. Bunun haricinde doğayla iç içe olduğu için, oteller ve restoranlarla doludur.

Alanya Atatürk Evi Müzesi

Geleneksel bir yapıya sahip olan müze üç katlıdır ve ahşap malzemelerden inşa edilmiştir. 1.katta Atatürk’e ait, kıyafetler, özel eşyalar ve fotoğraflar bulunur. 2.katta dönemin özelliklerini yansıtan mobilyalar, etnik aksesuarlar ve eşyalar vardır. 3.katı ise çatıdır ve ziyaretçilere kapalıdır.

Ehmedek Kalesi

I.Alaaddin Keykubat tarafından Kızılkule’nin yapımından tam 1 sene sonra inşa ettirilmiştir. Kızılkule’nin tam aksine kara sınırlarından gelen tehlikeleri önlemek için yaptırılmıştır. Helenistik döneme ait kalıntılara rastlanan kalede yapılar üç kulelidir.

Shipyard Alanya

Alanya Tersanesi olarak kullanılan yapı gemi çalışanlarının kışın konakladığı yerdir. Ayrıca aktif halde çalışan tersanede gemi tamiratları ve restorasyon işlemleri yapılır. Alanya’da uzun yıllar hüküm süren ve birçok yapıya imzasını atan I.Alaaddin Keykubat’ın önemi, tersanenin eski girişi üzerinde yazan ”Kara ve İki Denizin Sultanı” ibaresiyle belirtilmiştir.


Alanya’da Gezilecek Yerler” için bir yorum

  • Avatar
    Temmuz 29, 2018 tarihinde, saat 1:38 pm
    Permalink

    Çok sevdiğim Alanya yi çok güzel tanıtmışsınız.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir