Amasya Gezilecek Yerler

Amasya, ülkemizin Karadeniz bölgesinin ortalarında bulunan 330 bin nüfuslu bir şehrimizdir. 7600 yıllık geçmişiyle Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden birisi olarak biliniyor. Merkez ilçesiyle birlikte 7 ilçesi var. Nüfusun yarısı merkezde, geriye kalan yarısı da 6 ilçeye dağılmış durumda. Amasya’daki park ve şehir planlaması çalışmaları belediyeler tarafından güzelce sürdürüldüğü için Amasya oldukça bakımlı ve temiz bir şehir. Bu yüzden özellikle son yıllarda Karadeniz kokusunu içine çekmek isteyenler için uğrak bir yer oluyor.

 

Şehirdeki tarihi ve görsel açıdan önemli mekanlar genelde merkezde bulunuyor. Üstelik hepsi birbirine çok yakın. Bu yüzden vaktiniz olmasa bile 1 gün içerisinde Amasya’yı güzelce gezebilirsiniz. Ancak yine de ilçeleriyle, insanlarıyla bu şehri tanımak için daha fazla zaman ayırmanız gerekir.

 

Amasya’da Gezilecek Yerler

 

1-) Amasya Kalesi

Amasya’da gezilecek yerlerin başında Amasya Kalesi var. Amasya’nın Harşena dağı üzerinde bulunan kale deniz seviyesinden yaklaşık 700 metre yüksekte. Ayrıca kale oldukça eski olduğundan dolayı kim tarafından yaptırıldığı hakkında çeşitli rivayetler dolaşıyor. Bölge defalarca el değiştirdiği için kale de el değiştirmeler neticesinde ağır tahribat altında kalmış.

 

Ben 

2-) Kral Kaya Mezarları

Kalenin hemen yanında bulunan bu mezarlık Pontus krallarına aittir. Kayalar oyularak yapılan bu mezarların büyük bir kısmı doğa olaylarından dolayı bulunamıyor. MÖ 300 yılında yapılmış olan bu mezarlığın içerisindeki her bir mezarda farklı Pontus kralları yatıyor. Mezarlığa yazın sabah saat 9 ile akşam saat 7 arasında 10 TL ödeyerek girip gezebiliyorsunuz.

 

3-) Alçak Köprü

Bu köprü saray ile şehri birleştirmektedir. Kalenin yapılmasıyla birlikte yapılan bu köprü, Amasya’da Roma döneminden kalma tek köprü olarak biliniyor. Köprünün ayakları bir nehrin içine yapılmış. Oldukça uzun ayaklar, zaman içerisinde nehrin yükselmesiyle birlikte su altında kalarak sadece küçük bir kısmı görünmeye başlamış. Bundan dolayı da bölge halkı bu köprüye “Alçak Köprü” adını vermiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir