Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Yüzseksen farklı kökenden gelen çok çeşitli bir popülasyona, zengin bir tarihe ve çeşitli kültür ve sanata ev sahipliğ yapan uluslararası bir şehirdir Amsterdam.

Amsterdam’da Gezilecek Yerler

Yaklaşık olarak yedibin tescilli tarihi bina sayesinde, Avrupa’nın en büyük tarihi şehir merkezlerinden biri olan Amsterdam’da, bisiklet ile veya yürüyerek bir çok turistik yere ulaşabilirsiniz. Dünyada ki en popüler müzelerden biri olan Amsterdam’da ki Van Gogh Müzesi, ikiyüzden fazla tablo ve beşyüz çizi ile Vincent Van Gogh’a ait en büyük koleksiyonu barındırmaktadır. Amsterdam’ın en ünlü cazibe merkezi ve en otantik merkezlerinden biri de Heineken Experience’dir. Red Light District ise şehrin en eski kesimidir. Sokakları boyunca marangozların, din adamlarının, polislerin ve fahişelerin çok kültürlü bir topluluğu birbirine karışarak güzel bir rahatlık sergilemektedir.

Kuzeyin Venedik’i olarak anılmasına sebep olan Amsterdam’ın büyülü kanalları arasında gezinmek ve kanal turu yapmak da ayrıca keyif veren bir deneyim olacaktır. Kanallar içerisinde en ünlü olanları ise Herengracht, Keizergracht ve Prinsengracht’tır. Müzeler meydanında yer alan ve şehrin önemli bir diğer müzesi olan Rijksmuseum da görülmesi gereken bir yerdir. Ülkenin en ünlüsü sayılan ve içerisinde bir çok bitki türü barındıran Vondelpark ise Haziran ve Ağustos ayları arasında ki dönemde tiyatro, dans ve müzik performanslarına sahne olmaktadır. Yine en popüler müzelerden biri olan Anne Frank Evi ve katolik kardeşler birliğine ev sahipliği yapmış olan Bejinghof’da Amsterdam’da gezilecek yerler listesinde yer almaktadır.

Amsterdam’da Ne Yemeli?

Avrupa ovasında ki verimli kuzey denizi nehiri deltasında ki konumuyla şekillenmekte olan Hollanda mutfağında çiftçilik ve balıkçılık önemli bir yere sahiptir. Çeşitli kroketler, mini krepler, bitterballen ve patat speciaal, Amsterdam’ı gezerken denemeden dönmemeniz gereken lezzetlerin başında gelir.

Amsterdam Festivalleri

Amsterdam, her sene yaklaşık üç yüz festivale ev sahipliği yaparak uluslararası ziyaretçileri cezbetmektedir. Amsterdam, dev bir turuncu kütleye Kral Günü’nde dönüşüyor. Vondelpark Openluchttheater Festivali ise her gün pek çok farklı gösteri sunuyor. Dünyaca ünlü eşcinsel festivali olan Amsterdam Pride, kentin en büyük festivallerinden biri olma özelliğine sahiptir ve her yıl Ağustos ayının ilk hafta sonunda düzenlenir. Ücretsiz açık hava klasik müzik konserlerinin düzenlendiği Prinsengrachtconcert ve Grachtenfestival ise beğenenlerini her sene Ağustos ayının üçüncü hafta sonunda bekliyor.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir