Angel Şelalesi Nerede?

Angel şelalesi dünyanın en yüksek şelalesidir. Angel şelalesi nerede sorusunun cevabı Venezuela’dır. Venezuela’da bulunan bu şelale 979 metre yüksekliktedir. Şelaleden dökülen sular Churun nehrine dökülmektedir. Muhteşem ve devasa özellikte ki bu şelale her yıl binlerce turist akınına uğramaktadır. Şelaleyi ilk fark eden kişi uçağı ile değerli madenler ve taşlar bulmayı umut ederek yola çıkan Jimmie Angel’dır. Gördüğü bu manzara karşısında oldukça etkilenen Jimmie Angel eşini ve iki arkadaşını alarak tekrar yola çıkar. Şelaleye karşı giderken uçakları şeytan kanyonu diye adlandırılan kanyona düşür.

Bu bölgede uçakta bulunan dört kişi mahsur kalır. Etrafında yaşam alanı olan bölge aramaya başlarlar. 11. gün sonunda hem açlık hem yorgunlukla savaşan grup sonunda küçük bir yerleşim yerine ulaşırlar. Başından geçenleri yerlilere anlatırlar. Ancak kimseyi inandıramazlar. Yerliler daha sonra o bölgeye doğru gittiklerinde uçağın enkazını görürler. Hem bu kazadan sağ kurtulup hayatta kalması hem de şeytana meydan okumasıyla Angel diye efsaneleştirirler. o günden sonra şelaleye Angel şelalesi denilmiştir. 1939 yılında ise şelalenin adı resmi olarak kayıtlara geçmiştir. Düşen uçak tam 33 yıl düştüğü bölgede kalmış kaldırılmamıştır. 33 yılın sonunda kaldırılıp müzeye konulmuştur.

Angel Şelalesini Görmek İçin En Uygun Mevsim Hangisidir?

Angel şelalesini ziyaret etmek için en uygun mevsim yaz ve sonbahardır. Haziran ayından Kasım ayının sonuna kadar şelalenin suyu çok bol gelmektedir. Angel şelalesi UNESCO dünya mirası listesine alınmıştır. Şelaleyi ziyaret etmek isteyen kişiler uygun tur seferleri ile yolculuk ederek bu muhteşem güzelliğe şahit olabilirler. Bu bölgede konaklamak için herhangi bir yer mevcut değildir. Şelaleye yapılan gezilen genellikle günü birlik şeklinde olmaktadır.

Angel Şelalesinde Ne Yapılabilir?

Angel şelalesinin suyu çok tatlıdır. Şelalenin suyunda yüzebilir ve o rahatlığı hissedebilirsiniz. Tropikal iklimden dolayı sürekli yağan yağmur sonrası oluşan gökkuşağını izleyebilirsiniz. Şelalenin suyu hiç bir engele takılmadan belli bir yükseklikten aşağı serbest olarak dökülür. Daha sonra kayalara çarparak düşüşe devam eder. Bu bölgede muhteşem bir doğa ve bir çok bitki çeşidi bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir