Gezi RehberiYurtiçi Seyahat Rehberi

Ankara’da Gezilecek Yerler

Bilindiği üzere Ankara Türkiye’nin başkent şehridir. Ankara Türkiye’nin ortasında yer alıyor olup stratejik bir konuma sahiptir. Özellikle ulaşım yollarının kesiştiği bir nokta olması nedeniyle hem ulaşımı kolay hem de merkezi bir noktadır. İç Anadolu Bölgesi’nde yer alan şehir tarihi dokusu, kedisi, simidi ile meşhurdur. Yılda yerli ve yabancı çok sayıda misafiri ağırlayan şehir modern görüntüsü ve düzenli şehir yapılaşması ile dikkat çekmektedir. Bu noktada Ankara’da gezilecek yerler listesini tarihi, doğal ve kültürel öğeler meydana getirecektir.

Anıtkabir

Bilindiği üzere Anıtkabir, Ankara’nın kalbi niteliğindedir. Anıtkabir bir anıt mezar özelliği taşır. Anıtkabir’de Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün mezarı yer almaktadır. Bu bakımdan Ankara’da gezilecek yerler listesinde ilk sıraya tartışmasız Anıtkabir oturmaktadır.

Ankara Kalesi

Ankara Kalesi, şehri tepeden gören bir noktada bulunmaktadır. 110 metre yüksekliğe sahip olan kale çok fazla etkinliğin ev sahipliğini üstlenmektedir. Kalenin kimler tarafından ve ne zaman yaptırıldığı kesin olarak ortaya çıkarılamamıştır. Ancak yapılan arkeolojik kazılar neticesinde kalenin M.Ö 2. yüzyılda inşa edilip kullanıldığı düşünülmektedir.

Atatürk Orman Çiftliği

Atatürk Orman Çiftliği 1925’li yıllarda bizzat Atatürk tarafından çiftçiliğe örnek olması bakımından kurulmuştur. Atatürk Orman Çiftliği’nin en önemli özelliği Ankara’daki en büyük yeşillik araziyi oluşturmaktadır. Bu arazi üzerinde hayvanat bahçesi, Selanik evinin bir örneği, Karadeniz Havuzu ve Devlet Mezarlığı gibi farklı bölümler yer almaktadır. Ankara’ya ziyaret gerçekleştirilecek ise Atatürk Orman Çiftliği mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir noktadır.

Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Dünyaca ünlü olan bu müze Ankara’da gezilmesi gereken yerlerden birisidir. Paleolitik çağlardan günümüze kadar Anadolu üzerinde hakimiyet sürmüş medeniyetlere ait eserlerin sergilendiği müze Ankara’nın Atpazarı semtinde bulunmaktadır.

1. Meclis Binası

I. Meclis Binası Ankara’nın önemli tarihi binalarından birisidir. Bina 1915 yılında inşasına başlanarak 1920 yılında tamamlanmıştır. Çok çeşitli amaçlarla kullanılan bina 1961 yılından itibaren müze statüsünde hizmet vermeye başlamıştır. Müzenin içerisinde yer alan en önemli eserleri Lozan ve Sevr Anlaşmaları’nın belgeleri oluşturmaktadır. Binanın günümüzdeki adı Kurtuluş Savaşı Müzesi’dir.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close