Gezi RehberiYurtiçi Seyahat Rehberi

Antakya Gezi Rehberi

Antakya, neredeyse dünya üzerinde bilinen haliyle, ”Medeniyetler Şehri” olarak nitelendirilmektedir. Türkiye’nin en eski şehirlerinden biri olan Antakya’da yapılan incelemeler sonucunda ilk yerleşmelerin M.Ö. 8000’li yıllara kadar dayandığı kanısına varılmıştır. Rum İmparatorluğu’nun varlığından dolayı Hıristiyanlık dininin Kudüs haricinde burada yayıldığı bilinir. Suriye’ye başkentlik yapmış olan Antakya, Atatürk’ün şahsi davası haline gelmişti ve vefatından sonra da bu dava devam etti. 23 Temmuz 1939’da ise dava sonuçlandı ve Antakya Türkiye’nin kara topraklarına katıldı. Tarihi ve konumuyla Antakya gezi rehberi derlemeleri aşağıda mevcuttur.

Uzun Çarşı

Şehir merkezinde bulunan Uzun Çarşı Antakya gezi rehberi dahilinde, tarihiyle ve satış alanlarıyla ön plana çıkmaktadır. Uzun ve ara sokaklara yayılan dükkanlarda, alıcıların aradıkları şeyleri bulamaması mümkün değildir.

Harbiye Şelalesi

 

Harbiye Şelalesi, doğanın içerisinde huzur bulmanızı sağlayacak nadir yerlerdendir. İçerisinde restoran, cafe ve hediyelik eşya dükkanları bulunur. Çoğu restoranda yeme içme gibi ihtiyaçlarınızı şelale suyunun içerisine ayaklarınızı sokarak gidermeniz mümkündür.

Habib-i Neccar Cami

Habib-i Neccar, Yasin Suresi’nde adı geçen zatlardan biridir. Rivayete göre Habib-i Neccar din peygamberleriyle beraber hareket etmiş ve bir kaç din düşmanı tarafından kafası kesilerek öldürülmüştür. Hıristiyanlık, Yahudilik, ve İslamiyet dinlerinde ayrı bir yere sahip olan Habib-i Neccar Cami Anadolu’da inşa edilen ilk cami olma niteliği taşır. İhtişam ve maneviyat dolu camide, Habib-i Neccar’a ait olduğu düşünülen bir yer altı yatırı bulunur. Restore edilmiş olmasına rağmen eski bir yapı olduğu için minareye çıkılması yasaklanmıştır.

Hıdırbey Musa Ağacı

Rivayete göre Hz. Hızır ve Hz. Musa zamanında ağacın şu anki yerinde buluştukları ve su içmeye giderken Hz. Musa’nın toprağa bıraktığı asanın yeşermesiyle koca bir çınar haline geldiği söylenir. Antakya Hıdırbey mevkiinde bulunan Musa Ağacı’nın yakın çevresinde konaklayabileceğiniz, yeme içme faaliyetlerinde bulunabileceğiniz birçok mekan vardır.

Koz Castle

Antakya Prensliği tarafından güvenliği sağlamak amacıyla yapılan Koz Castle, aslında bir kaledir. Zamanın önemli geçiş yolları üzerinde inşa edilmiş olan kale bir tepeyi içine almıştır. Zaman kavramıyla yitip gitmeye yüz tutmuş olup, geriye sadece büyük taşlarla yapılan iki burcu ayakta kalmıştır.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

1 thought on “Antakya Gezi Rehberi”

  1. Hello, i think that i noticed you visited my blog so i got here to go back the desire?.I am attempting to to find issues to improve my website!I suppose its ok to make use of some of
    your ideas!!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close