Antalya Gezi Rehberi

Antalya ülkemizin Akdeniz Bölgesi içerisinde yer alan en önemli turistik yerlerinden biridir. Hem sahilleri hem de kültürü ve gezilecek yerleri ile birçok turistin dikkatini çekmektedir. Bu nedenle sizler için Antalya gezi rehberi düzenledik.

Kaleiçi

Antalya’nın en sık ziyaret edilen yerlerinden birdir. İçerisinde renkli alışveriş yerleri, yemek yerleri ve kalınacak yerler bulunmaktadır.

Olympos Antik Kent

Olympos, Antalya’ da gezilmesi gereken yerlerden biridir. Olympos, 15. Yüzyılda Osmanlı’nın eline geçmiştir. Antalya’ da hala ünlü bir plaj olarak kullanılmaktadır.

Yanartaş

Yanartaş, büyüleyici bir görüntüye sahiptir. Ulaşılması için bir süre tırmanılması gerekir. Taşların yanmasının nedeni doğal gaz sıkışmasıdır. Bu sıkışma sonucu yanma gerçekleşir ve bu yanma hiçbir zaman sönmez.

Aspendos

Özellikle Antalya gezi rehberi sıralamasında en üstte olması gereken yerlerden biridir. Aspendos antik bir kenttir. Özellikle antik tiyatrosu ile ünlüdür. Aspendos tiyatrosunun mistik bir havası vardır. Hala aktif olarak konser ve tiyatrolar için kullanılmaktadır.

Side Antik Kenti

Antalya’ nı gezilmesi gereken yerlerinden biri de Side Antik Kenti’dir. Side’nin çok eski bir tarihi vardır. Bu tarihin Hitit’lere kadar uzandığı tahmin edilmektedir. Birçok farklı uygarlığın izlerini taşır. Bu uygarlıklar Roma, Bizans, Helen uygarlıklarıdır. Tapınağı, tiyatrosu, hamamları ve müzeleri ile turistlerin ilgisini çeken bir bölge olmuştur.

Köprülü Kanyon (Manavgat)

Köprülü Kanyon, diğer adıyla Manavgat bir doğa harikasıdır. Diğer bir özelliği ise ülkemizde bulunan en uzun kanyon olmasıdır. Mavi ile yeşilin her tonunun buluştuğu bir yerdir.

Beldibi Mağarası

Antalya ayrıca mağaralarıyla da ünlü bir şehirdir. Beldibi mağarası Antalya’nın Kemer ilçesinde bulunmaktadır. Bir kaya altı sığınağıdır. Görüntüsü ile dikkat çekmektedir. Sığınakların yer aldığı mağara ikiye ayrılmaktadır. Bunlar aşağı ve yukarı mağaralardır. Duvarlarında farklı birçok hayvan figürü görmek mümkündür.

Karain Mağarası

Antalya’nın bir diğer ünlü mağarasıdır. Karain Mağarası’nın özelliği Türkiye’ de bulunun en büyük mağaralardan biri olmasıdır. Mağara da birçok kalıntı bulunmuştur. Bu kalıntılar ayrı bir müzede sergilenmektedir. Mağara Anadolu sanatlarının ilk örneklerinin bulunmasına yardımcı olmuştur.


Antalya Gezi Rehberi” için bir yorum

  • Avatar
    Mayıs 10, 2018 tarihinde, saat 4:42 pm
    Permalink

    Antalya dünyanın en güzel şehridir:)

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir