Gezi RehberiYurtiçi Seyahat Rehberi

Artvin Gezi Rehberi

Artvin, Doğu Karadeniz’de bulunan şehirlerimizden birisidir. Dağlık ve engebeli bir toprak yapısına sahip olmasına rağmen doğal güzellikleriyle Türkiye’nin cazibe merkezlerinden birisidir. Kuzey Karadeniz’e sınırı vardır ve Rize, Ardahan gibi şehirlere, ayrıca Gürcistan’a sınırı bulunmaktadır. Vadileri olsun, kanyonları olsun, kraterleri yüksek dağları olsun Artvin son yıllarda doğa turizminde en çok tercih edilen yerlerden birisi haline geldi. Artvin, tarihi eser niteliğinde olan yapıtlara da sahip. Eski uygarlıkların yaptığı kiliseler, manastırlar, camiler hala Artvin’de yaşatılmaya devam ediliyor. Su sporlarıyla ilgilenen kişiler için de Artvin’de güzel fırsatlar mevcut. Çoruh nehrinde rafting ve kano gibi su sporları yapabilmeniz mümkün. İşte tüm bunlardan dolayı biz de Artvin gezi rehberi hazırladık.

 

 

Artvin’de Gezilecek Yerler

Artvin gezi rehberimize göre Artvin genelde doğa turizmi üzerine turist çekiyor. Ancak bu, şehirde tarihi yapıtların olmadığı anlamına gelmez. Çünkü Artvin’in geçmişi Milat’tan önce 3000 li yıllara dayanıyor. Dolayısıyla da şehirde pek çok eski yapıt mevcut.  Yani Artvin’i gezmek isteseniz, 1-2 güne sığdıramazsınız.

 

1-) Kafkasör Yaylası

Kafkasör yaylası Artvin il merkezinin 10km güneyinde bulunan yayladır.  Daha çok Artvin belediyesi tarafından düzenlenen Kültür Turizm ve Sanat festivalleriyle tanımıyor. Yaylada belediye tarafından 10 tane bungalov tipi ev yaptırılmış. Bu evler özellikle festival olduğu zamanlarda yoğun ilgi görürken diğer zamanlarda da hem yerli halk, hem de turistler tarafından tercih ediliyor.

 

2-) Atatepe

Artvin’in en önemli noktalarından birisi olan Atatepe’de Mustafa Kemal Atatürk’ün en büyük heykeli yer alıyor. Atatürk’ün büyük taarruz öncesindeki duruşunu temsil eden heykel, 3 vadiyi ve şehiri görme imkanı sunduğu için turistlerin yoğun ilgisiyle karşılaşıyor.

 

3-) Dolishane Kilisesi

Dolishane Kilisesi, Artvin’in Hamamlı köyünde bulunuyor. Bir zamanlar kilise olarak kullanılan bu mekan, müslümanların fethiyle birlikte cami olarak da kullanılmış ancak şuan eski bir kilise olarak dünyanın her yanından ziyaretçi topluyor.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close