Aşıklar Şehri Paris’te Gezilecek Yerler

Dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden biri olan Paris’te Gezilecek Yerler yazımızda da bahsettiğimiz gibi birçok turistik yer görmek ve acele etmeden sakince dolaşabilmek için, huzur verici ve romantik konumu ile Sen Nehri ile başlayabilirsiniz.

Paris Denince Eyfel Kulesi ve Louvre

Paris’in sembolü haline gelen Eyfel Kulesi ise Paris’e gidip de görülmeden dönülmeyecek yerlerdendir. Dünyanın en büyük müzelerinden biri olan Louvre ise bünyesinde Mona Lisa ve Venus De Milo gibi eserleri barındırdığından kaçırılmaması gereken bir ziyarettir. Montmartre tepesinde yer alan ve bir Roma Katolik Bazilikası olan Sacre`-Coeur Bazilikas’da gezi listenizde mutlaka yer almalıdır. Elli metre uzunluğunda ve Parisin en ünlü anıtı olan Zafer Takı, 1806 yılında imparator Napolyon tarafından dikilmiştir. Paris’in yirmi kilometre dışında bulunan, zengin kasabası ve banliyösü olan Versay Kasabasında bulunan Versay Sarayı’nın ilginç olan özelliği ise Fransız Devrimi öncesinde sarayın yapımında tuvalet ve banyo yapımına yer verilmemiş olmasıdır. Versay Sarayı halen Avrupa’nın en büyük sarayı olma ünvanını korumaktadır.

Eyfel Kulesi, Louvre Ve Daha Fazlası

Görülmesi gereken bir diğer durak ise Notre Dame Katedrali’dir. Notre Dame Katedrali, her zaman şehrin dini merkezi olmuştur. Mimar Soufflot tarafından 1764 yılında inşa edilen ve 1791 yılında dekonstrüksiye edilen Pantheon, Paris’in Quartier Latin bölgesinde bulunan bir yapıdır. Paris’in en önemli müzelerinden biri olan ve Orta Çağ’ın önemli sanat akımlarından İzlenimcilik akımının eserlerini içerisinde bulundurmakta olan Orsay Müzesi de gezilmesi gereken bir müzedir. Fransız senatosuna ait, Paris’in en ünlü bahçelerinden ve Paris’in en büyük ikinci parkı olma özelliğini taşıyan Lüksemburg Bahçesi gezi duraklarınızdan biri olmalıdır. Tamamen Disney temalı eğlence parkı olan Disneyland, eğlence arayanların adresidir. Tüm bunların yanı sıra Şanzelize Caddesi, Concorde Meydanı, Pont Neuf, Pere Lachaise Mezarlığı, Le Marais, Montmartre, Paris Yeraltı Mezarları ve  Espace Dali’de seyahat esnasında görülmesi gereken yerlerdendir.

Gastronomi Ve Paris,

Gastronominin başkenti olarak ulusal bir ünvana sahip olan Paris, kruvasan ve yanında kahve ile oldukça ünlüdür. Paris’in ünlü olan diğer lezzetleri ise baget ekmeği, salyangoz yemeği, krem brule, kaz ciğeri, Fransız şarabı, brie ve camembert peyniridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir