Aspendos Gezi Rehberi

Türkiye’nin en güzel şehirlerden biri olan Antalya hem deniz turizmi hem de tarihi turizm alanı olarak adeta bir cennettir. Hem denize girmek yazın tadını çıkarmak hem de tarihi alanlara giderek tarihi geziler gerçekleştirmek istiyor iseniz Antalya tam olarak siz uygun bir mekân diyebiliriz. Aspendos Gezi Rehberi yazımızda bu tarihi yerleri anlatacağız.

Aspendos’a Nasıl Gidilir?

Antalya da ya da Aspendos’a bir gezi planlıyor iseniz arabanın büyük bir önem arz ettiğini söyleyebiliriz. Aspendos merkez dışında kaldığı için özel aracınız ya da kiralık özel aracınız ile girmenizi tavsiye ederiz. Eğer toplu taşıma ile Aspendos yolunu tutacak iseniz ilk olarak Antalya otogarına girmeniz gerekiyor. Antalya otogarına ulaştıktan sonra ilçe dolmuşları bölümüne giderek Serik ilçesine giden dolmuşa binebilirsiniz. Yolculuk sırasında küçük bir durakta inerek Aspendos tiyatrosunun otobüslerinin geçtiği alanda bekleyebilirsiniz. Minibüs sizi doğrudan gezi alanına bırakacaktır. Birçok araç değiştirerek vakit kaybetmek istemiyor iseniz özel aracınız ile gidebilir ya da günübirlik gezileri tercih edebilirsiniz. Aspendos tarihi ören yerinin belirli giriş saatleri bulunuyor. Bu noktada Yaz aylarında ören yeri sabah 9 da açılıyor akşam 7 de ise kapanıyor. Kış aylarında ise sabah 8 de açılan ören yeri havanın kararması ile birlikte 5 sularında kapanıyor. Müze kartın geçerli olduğu tarihi ören yerine giriş ücreti ise 30 TL olarak belirlenmiştir.

Aspendos Gezilecek Yerler

Aspendos ören yeri antik kentler arasında en ünlü antik kent olarak gösterilmektedir. Bu tarihi mekan sadece Türkiye sınırları içinde değil genel olarak en iyi korunan Roma dönemi tiyatrosun da içerisinde bulunmaktadır. Bunca zamana meydan okuyan yapısı ve geniş tarihi alanı ile dimdik ayakta durmaktadır. Peki bu ören yerinde karşımıza neler çıkacak, neleri görme şansı yakalayacağız. Gelin hep birlikte bakalım. Burada ilk olarak elbette ki tarihi tiyatroyu ziyaret edebilirsiniz. Roma imparatoru Marcus döneminde yaptırılan tiyatro tarihe tanıklık etmiş ve günümüzde de büyük ölçüde sağlamlığını korumaktadır. Diğer bir mekan ise antik stadyumdur. Diğer bir gezilecek alan ise antik su kemeri ve anıtsal çeşmedir. Son olarak anıtsal çeşme önünde yer alan Agoro kilisesinin kalıntıları dikkatinizi çekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir