Astana Gezilecek Yerler

SSCB ülkelerin bağımsızlıklarını ilan etmeleri ile Kazakistan’da bağımsızlığını 1991 yılında ilan etmiştir. 1997 yılına kadar ülkenin başkenti Almatı olmuştur. Daha sonra Kazakistan Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından 1997 yılında ülkenin yeni başkenti olarak Astana ilan edilmiştir. Böyle bir değişiklik yapılmasının sebebi Almatı’da çok fazla deprem olması ile alakalıdır.

Astana( Akmola) orta Asya steplerinin ortasında ve sessiz ve sakın bir şehirdir. Orta Asya stepleri üzerine kurulun bu şehirde çok gösterişli ve büyük yapılar görmek mümkündür. Yeraltı zenginleri çok fazla olan bir ülkedir. Bu gösterişli ve büyük yapıların bir kısmını turistlerin ziyaret etmeleri mümkündür. Orta Asya’da olan Astana gezilecek yerler bulunmaktadır.

Kazakistan Cumhuriyeti Ulusal Müzesi

Müzesinin dışı kadar içi de gösterişlidir. Fütüristlik bir mimari yapı ile yapılmıştır Astana ve Kazakistan’a ait olan tarih öncesi çağlara ait günümüze kadar gelmiş tarihi yakından görebilirsiniz. 1930 ve 1933 yıllarında yaşanan kıtlığı bu müzede daha yakından gözlemleyebilir ve daha iyi anlayabilirsiniz. Bu müzede Nazarbayev’in hayatı hakkında birçok bilgiye ulaşmak mümkündür.

Nur Astana Cami

Astana’da bulunan cami Orta Asya’nın üçüncü en büyük camisidir. İslam Peygamberi Hz. Muhammed (sav)’in ilk vahyi 40 yaşında aldığından dolayı cami 40 metre yükseklikte yapılmıştır. Hz. Muhammed (sav)’in 63 yaşında ölmesinden dolayı caminin minareleri 63 metre yüksekliğinde yapılmıştır. İşim Nehri’nin sol tarafından bulunan bu cami diğer yapılar gibi İşim Nehri’ne yakın yapılmıştır. 7 bin kişilik bir kapasitesi bulunmaktadır. 5 bin kişi iç kısımda 2 bin kişi dış kısımda olmaz üzere 7 bin kişi aynı anda ibadet yapabilmektedir. 2005 yılında başlayan caminin inşaatı 2008 yılında bitmiş ve hizmete açılmıştır. Nur Astana Cami gösterişi ile Astana şehrinin simgelerinden biri olmuştur.

Barış ve Uzlaşma Sarayı

Dış görünüşü ile insanları şaşırtan bu mimari yapı Astana’da olan konser, seminer, tiyatro gibi çeşitli organizasyonlara ev sahipliği yapmıştır. Astana Ulusal Aksiyon Filmleri Festivali burada gerçekleşmektedir. Sarayın içerisinde Türk Dünyası Araştırma merkezi bulunmaktadır. Ayrıca içerisinde opera salonu ve sergi salonu bulunmaktadır. 1300 kişilik bir kapasitesi vardır. Barış ve Uzlaşma Sarayı Astana gezilecek yerler arasındadır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir