Avrupa’nın Renkli Şehri Bratislava’da Gezilecek Yerler

Dokuzuncu yüzyılda Moravya İmparatorluğu’nun egemenliği altına şehir, birinci yüzyılda Posonium olarak bilinmektedir. Macaristan şehre 1278 yılında el koymuş ve şehir beşyüz sene boyunca Macaristan’ın başkenti olmuştur. Çekoslavakya’nın kurulmasıyla birlikte Slovakya’nın başkenti durumuna geçen şehir, sonrasında Alman yönteminde ki bağımsız bir eyaletin başkenti olarak da kalmıştır. Çekoslavakya’nın 1993 yılında ikiye ayrılması ile şehir Slovakya’nın başkenti olmuştur. Orta Avrupa’nın buluşma noktası olarak kabul gören Bratislava, oldukça küçük bir şehir olmasına rağmen görülmesi gereken başkentlerden biridir. Bratislava diğer bir çok Avrupa şehrinin aksine geleneksel yapısını korumayı başararak, şehrin Stare Mesto olarak adlandırılan tarihi kesimi ise geleneksel yapının en çok korunduğu alan ve en turistik bölgesidir.

Bratislava’da Gezilecek Yerler

Bratislava, tarihi ve doğal güzellikleri bir arada bulabileceğiniz, eski şehir merkezinde arnavut kaldırımlı, ara sokaklarda tarihi binalara bakarak gezinebileceğiniz ya da doğa tutkunları için Tuna nehrinin kıyısında yürüyüşe çıkarak doğanın tadını çıkarabileceğiniz bir şehir olup hem doğa severlere hemde tarih severlere hitap eder. Şehri gezmeye ilk olarak şehrin sembolü haline gelmiş olan ve geçmişi dokuzucu yüzyıla dayanan Bratislava Kalesi’nden başlayabilirsiniz. Daha sonra şehrin biraz dışında kalan Muranska Bölgesine giderek, tarihi M.Ö. beşbin yılına dayanan ve Tuna nehri ile Morova nehirlerinin kesiştiği bir noktada uçurumun kenarında kalan Devin Kalesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Ardından Bratislava’nın en büyük katedrali olan ve ondördüncü yüzyılın başlarında inşa edilmeye başlanmış olan St. Martin Katedrali’ni ziyaret edebilirsiniz.

Bratislava’da Ne Yemeli?

Slovak mutfağının en önemli özelliklerin birinin doyurucu olması sebebiyle Bratislava’da yemeklerde genellikle patates, peynir, et ve köfte, lezzetli ve kalın bir sos ile birlikte sunulmaktadır. Ayrıca sebzelerden lahanın da Slovak mutfağında ayrı bir yeri vardır ve Lahana turşusu Bratislava’da olduğu gibi Slovakya’nın diğer şehirlerinde de son derece yaygındır. Bunun yanı sıra süt ürünleri de son derece popülerdir. Bratislava’da tatlılarda yerel meyveler ve reçeller kullanılırken, yemek porsiyonlarıda oldukça büyüktür. Bratislava‘da iseniz Bryndzove Halusky, Lokse ve Kapustnica denemeniz gereken lezzetlerdendir. Ayrıca koyun sütünden yapılan alkolsüz bir içecek olan Zincica ve biraz daha yoğun ve farklı bir türü olan Urda isimli içecek de denemeye değer içeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir