Gezi RehberiYurtdışı Seyahat Rehberi

Batum Gezilecek Yerler

Tatil amaçlı gidilebilecek en iyi şehir olan Batum, deniz kıyısında bulunan liman kentidir. Turistik gemilere her dönem durak olan Batum, bu sayede oldukça fazla turisti ağırlamaktadır. Batum güzellikleri denildiğinde tarihle bugünün iç içe geçmişliği akla gelmekte ve bu güzel doku insanı cezp etmektedir. Ne de olsa günümüzün gökdelenleri, lüks casino otelleri, yeni yapılan modern binaları bulunan bu şehrin tarihi değerlerinin güzelliğini hiçbir modern oluşum güzellikte geçememiş. Sokaklarında gezerken eski kiliseler, Sovyet Rusya döneminden kalma sıvaları dökülmüş eski binalar bugünle el ele beklemektedir gelenleri… Avrupai bir şehir arayanlar için mutlaka gidilmesi gereken bir yerdir Batum.

Batum’da Gezilecek Yerler Nereler ?

Geniş caddelerinde yürüyüş yaparak şehrin doğasını yakından tanıyabilirsiniz. Batum ılıman bir iklime sahip olup, gezmek için çok fazla zaman ihtiyacı olmayacak kadar küçük bir şehirdir. Batum gezilecek yerler için tamı tamına bir gün ayırmamız yeterli diyebilirim. Ancak şöyle bir yöreselliğini, yemeklerini, doğasını iyice bir derinini tanımak isterim derseniz en azından iki gün burada kalmanızı öneririm.

Gürcistan’ın bu küçük ve tarihle el ele vermiş şehri Batum gezilecek yerler konusunda ilk olarak görmemeniz imkânsız diyerek Batum Bulvarını belirtmek isterim. Kafeleri, çeşmeleri, heykelleri ve park alanlarıyla dikkat çeken bulvar, palmiyelerle süslü yer olup, küçük de olsa hayvanat bahçesinden yapay Nurigeli gölüne kadar hoş ortamlar bulunmaktadır. Piazza meydanı da Batum’da ilgi çeken yerlerden birisidir. Havadaki kahve kokusu sinirlerinizi dinlendirecek kadar hoş gelmekte insana… Batum’da opera binasının yanındaki tiyatro meydanı da görülmeye değerdir. Burada altın renkli Poseidon heykeli ve rengarenk çiçeklerin örüntüsü beğeninizi kazanacaktır. Yine Avrupa meydanı ilginizi çekebilir. Burada bir milyon lariye mal olmuş Medea Heykeli ve altın koyun postu sizleri beklemektedir. Ayrıca hazır Avrupa meydanına gelmişken astronomik saat gezilebilir. Batum limanı, Chacha Tower, Batum Fener Kulesi, Aşk Heykeli, Ferris Wheel, Alfabe Kulesi Virgin Mary Kilisesi, Ermeni Apostolik Kilisesi, St Nocolas Church görülmeye değerdir. Bu arada ayakta kalan orta camiye uğramayı unutmayın!

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close