Belgrad Gezilecek Yerler

Sırbistan’ın başkenti olan Belgrad büyük bir şehirdir. Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği platoda yer almaktadır. Turistik olarak Belgrad gezilecek yerler arasındadır. Avrupa’nın en eski başkenti Belgrad’tır. Sırp dilinde beyaz şehir anlamına gelmektedir. İsminden de anlaşılacağı üzere ferah, aydınlık ve huzurlu bir şehirdir. Doğası, manzarası ile yaşanabilecek yerler arasındadır.

Kalemeghan Kalesi ve Parkı

Şehrin turistik bölgesidir. Merkeze yakın konumda ve ulaşım oldukça kolaydır. Sava ve Danube nehirlerinin birleştiği yerde yer alan Belgrad Kalesi şehrin önemli simgelerindendir. Bu alanda şehrin büyük parkı olan Kalemegdan Parkı vardır. Savaş zamanı kale olarak kullanılmıştır. Bu kuleden düşmanı gözlem altında tutmak için yararlanılmıştır. Kanuni Sultan Süleyman tarafından fethedilmiş ve Osmanlı Sancağı olmuştur. Kaleye çıkarak Belgrad manzarasını izleyebilirsiniz. Kaleyi gezmek ücretsizdir.

Aziz Sava Katedrali

Dünyanın en büyük Ortodoks Kilisesi olarak bilinmektedir. Aziz Sava’nın kutsal emanetlerinin Türkler tarafından yakıldığı düşünülmüş ve bu yere inşa edilmiştir. Teknik olarak bir katedral özelliği taşımasa da öyle sanılmaktadır. Dış görünüş itibariyle Ayasofya’ya benzetilmektedir. Belgrad’daki Ortodoks dünyasına ait ünlü dini bir mabettir. Slavija Meydanı’na yakındır. 1935 yılında başlanmış olan inşaat siyasi ve askeri nedenlerden dolayı yapımı hala tamamlanamamıştır.

Nikola Tesla Müzesi

Nikola Tesla’nın anısına yapılmış küçük bir müzedir. Tesla’nın yapmış olduğu deneyler ve icatları yakından görebilirsiniz. Bir dehanın kendi zamanından çok daha ötede olan zamanlarda kullanılan eşyaların nasıl icat edildiğinde varabilirsiniz. Tesla’nın müzesinde florasan lamba, neon ışıkları, hızölçer, mikrodalga fırın gibi bir çok eşyayı görmek mümkündür.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Cumhuriyet Meydanında yer almaktadır. Avrupa ve Yugoslavya’da yetişmiş bir çok önemli ressamın eserleri bulunmaktadır. Picasso, Gustav, Klimt, Van Gogh Rubens gibi bir bir çok sanatçının eseri vardır. En eski ve en büyük müzesidir.

Taş Meydan

Taş Meydan Belgrad gezilecek yerler arasındadır. Geniş ve düz bir arazi üzerine kurulmuştur. Eski binalar yapılırken kullanılan taşların bu meydandan çıkartılması ile bu meydana Taş Meydan ismi verilmiştir. Savaş zamanlarında askeri depo, sığınak ve tedavi merkezi olarak hizmet vermiştir. Günümüzde ise park, otel ve birçok restoran bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir