Bodrum’da Gezilecek Yerler

Bodrum, Ege’de yer alan Muğla’ya bağlı bir ilçedir. Muğla’nın en çok nüfusunu oluşturan Bodrum ilçesi Milas dışında herhangi bir şehir veya ilçe ile komşu değildir. Bu yönüyle Bodrum bir yarımada özelliği göstermektedir. Muğla’ya 110 km uzaklıkta olan Bodrum özellikle yaz aylarında bir turizm merkezine dönüşmektedir. Durum böyle olunca Bodrum’da gezilecek yerler listesine şöyle bir göz atalım

Bodrum Kalesi

Bodrum Kalesi burada bir yarımada üzerine kurulmuş bir tarih mirasıdır. Kale milattan sonra 15. yüzyılda Rodos şövalyeleri tarafından inşa edilmiştir. Kalede 5 adet kule vardır. Bu kuleler Fransız, İngiliz, İtalyan, Alman ve Yılanlı Kule’dir. 19. yüzyılda Türk hakimiyetine giren kale Osmanlı mimarisi ile süslenmiştir. Bu kaleden bütün Bodrum ve deniz seyredilebilir.

Halikarnas Mozolesi

Bu mozole Milattan Önce 353 yılında yaptırılmıştır. Bu mozole belki de Bodrum’un en önemli kültürel mirasını oluşturmaktadır. Halikarnas Mozolesi dünyanın yedi harikasından biridir. Bu yapı Yunan mimarisi ile Mısır mimarisini bir araya getirmiş görkemli bir eser oluşturmuştur. Bu yapı Bodrum’da gezilecek yerler açısından son derece önemlidir.

Bodrum Antik Tiyatro

Bodrum’un en eski tarihi yapılarından biri ise antik tiyatrosudur. Bu tiyatro belki de Anadolu’nun en eski tiyatrosu diyebileceğimiz bir eserdir. Bu yapı günümüzde de kullanılmaktadır. Tiyatronun kapasitesi 13000 kişiliktir. Burada yer alan müzede ise Roma ve Helenistik Çağ’dan kalan mezar taşları, ölüm sembolleri görülebilir niteliktedir.

Kargıcak Koyu

Kargıcak Koyu Bodrum’un en sakin ve en güzel denize girilebilen noktalarından birisidir. Burası Bodrum merkeze biraz uzak olsa da Bodrum’a gidildiğinde mutlaka görülmesi gereken bir doğa harikasıdır.

Türkbükü

Türkbükü özellikle dünyada ve Türkiye’de ünlü bir turizm yeridir. Pahalı olmasıyla bilinse de doğası itibarı ile mükemmel bir yer olan Türkbükü Bodrum’a gidildiğinde mutlaka ziyaret edilmelidir.

Akyarlar

Akyarlar Bodrum’daki en güzel denizlerden birisine sahiptir. Burada bulunan deniz oldukça sakin ve berraktır. Yıllardır sessiz ve sakinliği ile ünlü olan Akyarlar özellikle turizm sezonunda turistlerin ilgi odağından biri olmayı başarmıştır. Burası turizm sezonunun hemen öncesinde ya da hemen sonrasında ziyaret edildiği takdirde oldukça sessiz ve dinlendiricidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir