Gezi RehberiYurtiçi Seyahat Rehberi

Bolu’da Gezilecek Yerler

Bu yazımızda sizlere özenle hazırlamış olduğumuz Bolu’da gezilecek yerler listesini sunacağız. Bolu, Türkiye – Batı Karadeniz’de sınırlarını çizmiş, denize kıyısı olmayan bir şehirdir. Şehrin ismi çok öncelerden Claudiopolis olsa da 11. yüzyılda Türkmenlerin buraya gelip yerleşmesi sonucu ilk “Boli” ismini, daha sonra da türetilerek “Bolu” ismini almıştır. Günümüzde dokuz adet ilçesi, on iki adet belediyesi bulunmaktadır.

Bolu’ya Ne Zaman Gidilmeli?

Yılın istenilen mevsiminde Bolu’ya çeşitli turizm amaçlarıyla gidilebilmektedir. Karadeniz iklimi dolayısıyla hem kış turizmi, hem de yaz turizmi rahatlıkla yapılabilmektedir. Bunun sonucu olarak da Türkiye’ye gelen turistlerin çoğu Bolu’ya uğramadan gitmek istemezler.

Bolu’da Gezilecek Yerler

Bolu’ya gidildiğinde uğranması gereken ilk durak Abant Gölü olmalıdır. Şehir merkezine yaklaşık otuz kilometre uzaklıkta bulunan Aban Gölü, bir heyelan set gölüdür ve çevresindeki akarsular tarafından beslendiği için suyu tatlıdır. Abant Gölü’ne geldiğinizde çevresinde kalan doğal piknik alanları ve ağaçlıklarda dilediğinizce eğlenebilir, gölün etrafını yürüyerek turlayabilirsiniz. Ayrıca göl kenarında bulunan tesisler sayesinde bisiklet kiralayabilir ve gönlünüzce dolaşabilirsiniz. Yılın belli kesimlerinde Bolu – Abant’a gelirseniz göl kenarında at biniciliği de yapabilmeniz mümkün.

Bolu’da gezilip görülmesi gereken bir diğer yer ise Yedigöller Milli Parkı’dır. 1965 yılında hizmete açılan bu park, Bolu şehir merkezine ortalama kırk iki kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Parkın isminin “Yedigöller” olmasının sebebi ise içerisinde bulunan yedi adet göldür. Doğa turizmine en elverişli yerlerden biri olan Yedigöller Milli Parkı, oldukça çeşitli bitki örtüsüne sahiptir. Yiyecek ihtiyacını karşılamak için park içerisinde farklı tesisler bulunmaktadır ve konaklama ihtiyacını karşılamak üzere yine park içinde ahşap dağ evleri olarak nitelendirilen pansiyonlar mevcuttur.

Kartalkaya Kayak Merkezi ise “Bolu’ya gelmişken bir de kayak yapalım.” diyenlerin uğraması gereken en önemli yerdir. Kış turizmi açısından oldukça verimli bir yer olan Kartalkaya Kayak Merkezi Köroğlu Dağları üstünde konumlanmaktadır. Zaman zaman bu kayak merkezinde kar kalınlığı yaklaşık üç metreye kadar ulaşabilmektedir. Yedigöller Milli Parkı’nda olduğu gibi buranın içinde de temel ihtiyaçlarınızı (konaklama, yiyecek vs.) karşılamak için çeşitli tesislerden faydalanabilirsiniz. Özetlemek gerekirse her türlü turizm için Bolu oldukça elverişli bir şehirdir.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close