Bükreş Gezilecek Yerler

Romanya’nın başkenti olan Bükreş ülkenin güney doğusunda yer almaktadır. Bulgaristan’a 80 km uzaklıktadır. Şehrin güneyinden Tuna Nehri geçmektedir. 2 milyona yakın insan Bükreş şehrine yaşamaktadır. Bükreş’in adının “bucur” sözlüğünden türediği düşünülmektedir. Bunun anlamı ise zevk ve mutluluktur.

Sanat, mimari, ticaret ve medya gibi sektörlerin başkenti olarak düşünülmektedir. Dünya savaşları sırasında yaşanmaz hale gelen Bükreş için şimdilerde Doğu’nun Paris’i denilmektedir. Sanat ve mimariye verdiği önem ile bu yakıştırmayı hak ettiği düşünülmektedir. Doğu’nun Paris’i Bükreş gezilecek yerler arasındadır.

Parlamento Binası

84 metre yükseklikte olan bina dünyanın en ihtişamlı ve en büyük parlamento binaları arasındadır. Bina içerisinde toplam 3 müze bulunmaktadır. Bir tanesi Çağdaş Sanat Müzesi, biri Komünist Totalitarizm Müzesi vardır. Bir tane de uluslararası konferans salonu yer alır. 1977 yılındaki depremden sonra tekrar inşa edilen bina 3500 ton kristal, 480 avize, demir ve bronz ile yapılmış büyük kapılar vardır. 365 bin metrekarelik bir alana inşa edilmiştir. Bina çevresinde geniş çim bahçeleri bulunmaktadır.

Ulusal Tarihi Müzesi

Zafer Bulvarı (Calea Victorieri) üzerinde yapılmış olan müze Neo-klasik mimari ile inşa edilmiştir. Zafer Bulvarı şehrin ünlü caddesidir. Önceleri posta olarak kullanılan bina 1970 yılında Ulusal Tarihi Müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. Kraliyet ailesine ait olan değerli eşya ve ulusal hazinenin bir kısmı bu müzede sergilenmektedir. Ulusal Tarihi Müzesi Bükreş gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Müzenin girişinde bulanan heykel insanları karşılamaktadır. Bu heykel Roma İmparatoru Trajan’ın kucağından bir kurt taşıdığı heykeldir.

Macca Villacross Pasajı

Macca Vİllacross Pasajı Bükreş’in merkezinde bulunmaktadır. Yabancıları çok etkileyen Türk kahvesi ikram edilen ve Mısır’daki bir kahvehane şeklinde dekore edilmiştir. İçerisinde çok kazla değerli taş ve takıların satıldığı, butikler, hazir giyim mağazaları ile dikkatleri çekmektedir. Bükreş’e gelen turistlerin alışveriş yapmak için gittikleri en ünlü mekandır. Tavanı sarı ve yeşil cam ile kaplıdır. Yapımı 1891 yılında tamamlanmıştır. Milano ve Paris’te olan pasajlar ile karşılaştırılmaktadır. Pasaj bir çatala benzetilmektedir. Bir kapısından Zafer Bulvarı’na diğer kapısından ise tarihi Lipscani semtine çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir