Bursa Gezi Rehberi

Türkiye’nin en önemli illerinden biri olan Bursa hakkında Bursa Gezi Rehberi konu başlığında sizler için derledik. Bursa, yeşil şehir olarak da bilinen Osmanlı Devletine uzun yıllar başkentlik yapmış olan bir şehirdir. 3 Milyonu geçkin nüfusa sahip olan Bursa’da toplamda 6 padişah ve 20 şehzade kabri bulunmaktadır.

Ulu Camii

Bursa’da gezilecek birçok mekân bulunurken, bu geziye ulu camiinden başlayabilirsiniz. Ulu camii 1399 yılında Yıldırım Beyazıt tarafından yaptırılan büyük bir camiidir. Bursa’nın kent merkezinde bulunan Ulu Camii inşaatında ünlü perde oyuncuları Hacivat ile Karagözde usta olarak çalışmışlardır. Ulu camii etrafında kapalı çarşı, Tophane parkı, Bursa kalesi, Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu, Tayyare Kültür Merkezi bulunmaktadır. Kapalı çarşıda kolaylıkla birçok kumaş çeşidi ve havlular bulabilirsiniz. Zira dünyada ilk havlu Bursa kentinde üretilmiştir. Bu sebepten kapalı çarşı içerisinde havluculara özel çarşıda mevcuttur. Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu da Türkiye’de kurulan ilk devlet tiyatrosudur.

Tophane Parkı

Kapalı çarşı ardından 5 dakikalık bir yürüme ile Bursa Kalesi surlarından şehir manzarası eşliğinde Tophane Parkına çıkabilirsiniz. Tophane parkının girişinde Sağ tarafta Orhan Gazi Sol tarafta Osman Gazi’nin kabirleri bulunmaktadır. Bu iki kabrin tam ortasında bulunan ağaçlık yoldan devam ederken Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan saat kulesi sizleri bütün nizam ve intizamı ile karşılamaktadır. 4 katı bulunan saat kulesi Abdülaziz döneminde kesme taşlardan yaptırılmıştır. İlk başta yangın kulesi olarak inşa edilen kule günümüzde restore edilerek saat kulesi olarak sergilenmektedir. Ramazan aylarında topların atıldığı bölge olan Tophane Parkında Osmanlı döneminden kalma ramazan topları da sergilenmektedir.

Tophane Parkının hemen yanında bulunan eski Osmanlı sarayını ziyaret etmeniz ne yazık ki mümkün değildir. Osmanlı Sarayı günümüzde askeriye tarafından kullanılmaktadır.

Uludağ

Tabi ki Bursa’ya gelmişken Uludağ’a gitmeden olmaz. Dilerseniz aracınız ile dilerseniz de teleferik ile Uludağ’a çıkmanız mümkündür. Turistler tarafında yoğunlukla tercih edilen teleferik hattı 4 bin 980 metre uzunluğu ile dünyanın en uzun teleferik hattı olma özelliğini hala elinde bulundurmaktadır. Kayak sporlarının vazgeçilmezi olan Uludağ’a çıkarken gördüğünüz şehir manzarasından etkilenmemeniz mümkün değildir. Uludağ birçok kış sporunu gerçekleştire bileceğiniz mekanları içerisinde barındıran bir milli parktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir