Çankırı Gezilecek Yerler

Çankırı, İç Anadolu bölgesindeki illerimizden birisi. Pek çok kişi  Çankırı hakkında detaylı bilgiye sahip değildir, ancak Çankırı gezilip görülmesi gereken şehirlerimizden biri. Her ne kadar yeterince doğal miras bulunmasa da belediye tarafından güzel bir şekilde yönetildiği için Çankırı yaşanabilecek şekillerden birisi de.  İşte Çankırı’da gezilecek yerler listemiz;

 

1-) Çankırı Müzesi

İlk olarak 1930 yılında sergiye başlayan bu müze Çankırı merkezde bulunuyor. O zamanlar, eski dönemlere ait üç adet taşın sergilenmesi ile açılışını yapan müze günümüzde binlerce farklı arkeolojik ve etnografik objelere, eski dönemlere ait sikkelere ev sahipliği yapıyor.  Müzeye giriş ücretsiz ve sabah saat 9:00 ile akşam 5:00 arasında müzeyi gezebilirsiniz.

 

2-) Çankırı Kalesi & Emir Karatekin Bey Türbesi

Çankırı’nın üst bölgelerinde bulunan bu kale, zamanında yerleşim ve savunma birimi olarak kullanılmış. Ancak günümüzde bir yığın harabeden başka bir şey ifade etmiyor. Eski Selçuklu beyi Emir Karatekin ve karısının mezarı da burada bulunuyor. Ayrıca kalenin çevresi çok güzel dizayn edilmiş. İsteyen vatandaşlar buraya gelerek pikniklerini de yapabilirler

 

3-) Tuz Mağarası

Sadece günümüzde değil, eski Hititler döneminde de işlendiği tahmin edilen Tuz Mağarası Türkiye’nin en büyük tuz rezervine sahip. Buradan toplanılan tuzlar, yine şehirde bulunan fabrikalarda işlenerek tüm Türkiye’ye dağıtılıyor. Ayrıca mağaranın içerisinde bulunan sarkıt ve dikitler de mağaranın hoş bir görüntüye sahip olmasını sağlıyor. İlgilenenler için kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yer.

 

4-) İndağı Kaya Mezarı

Çankırı Ilgaz ilçesinde bulunan kaya mezarı kesinlikle Çankırı’da gezilecek yerler arasında. Roma ve Hitit döneminden kaldığı tahmin edilen bu mezarlar, kayalara oyuklar açılması suretiyle açılmış. Bunlara ek olarak bölgede yapılan kazı çalışmalarında da pek çok tarihi obje bulundu. Ancak insanların yasa dışı define bulma uğraşları nedeniyle bu mezarların büyük bir kısmının tahrip edilmesi gerçekten üzücü bir durum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir