Gezi RehberiYurtiçi Seyahat Rehberi

Çeşme’de Gezilecek Yerler

Antik çağlarda ilk yerleşimin olduğu düşünülen Çeşme, antik çağlardan günümüze önemli bir ticaret noktası olmuştur. Çeşme, asırlar boyunca hem ticaretin olmasıyla hem de bölgenin jeopolitik konumu dolayısıyla daima canlı ve kalabalık kalmıştır. Durum böyle olunca Çeşme’de gezilecek yerler bir hayli fazladır. Hem tarih hem de doğal güzellikleri Çeşme’yi önemli bir turizm merkezi haline getirmiştir. Çeşme’de gezilecek yerlere şöyle bir göz atmamız gerekirse şu yerler dikkat çekmektedir.

Boyalık Koyu

Bu koy neredeyse bir tatil yerinde olması gereken bütün doğal güzellikleri barındırır. Plaj, sakin deniz niteliğindedir. Bu koy yaklaşık 5 km uzunluğundadır. Türkiye’de en büyük ve en modern konaklama merkezi burada bulunmaktadır. Kıyıda birçok restoran ve kafe mevcuttur. Bu mekanları diğerlerinden farklı kılan son derece dinlendirici olması ve sessiz olmasıdır.

Çeşme Kalesi

Bu kale II. Beyazıt tarafından yaptırılmıştır. Bu kale Çeşme’de gezilecek yerler yönünden mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. 1508 yılından bu yana yıkılmadan günümüze kadar gelen kale 6 kule ve 3 taraftan hendeklerle muazzam bir mimari özellik sergilemektedir.

Ildırı

Günümüzde Ildırı olarak bilinen yer eski çağlarda Erytrai olarak bilinen yerdir. Anlamı Kızıl Kent’tir. Bu bölge Tunç Çağı’ndan beri yerleşime açıktır. Ildırı Lidya, Pers, Bergama, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu hakimiyetine girmiştir. Günümüzde ise tarihin canlı müzesi niteliğindedir.

Çeşme Kervansarayı

Çeşme Kervansarayı Kanuni Sultan Süleyman tarafından 16. yüzyılda yaptırılmıştır. Kervansaray günümüzde bir tarihi otel olarak hizmet vermektedir. Bu otelin yaklaşık olarak 45 adet odası bulunmaktadır.

Dalyan ve Sakızlı Koy

Bu yer Çeşme merkeze sadece 4 km uzaklıktadır. Özellikle Dalyan’da çok elit otellere denk gelmek mümkündür. Burası tipik Ege yaşantısının görüldüğü en güzel yerlerden birisidir. Burada Ege evleri, liman, eşsiz plajlar ve Balıkçı Mahallesi yer alır.

Ilıca

Ilıca neredeyse Çeşme merkezde sayılır. Eğer Çeşme’ye gidiliyor ise burası mutlaka ziyaret edilmelidir. Buradaki plajlar, termal tesisler oldukça popüler ve moderndir. Burada bulunan termal kaynakların insan sağlığı üzerinde oldukça önemli etkiler bıraktığı tartışılmaz bir gerçektir. Ayrıca Ilıca’da bulunan plajlarda çocuklar için ayrılan özel bir alan bile mevcuttur.

Etiketler
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

1 thought on “Çeşme’de Gezilecek Yerler”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca Kontrol Et

Close
Close