Chartres Katedrali Nerede?

1190 – 1220 yılları arasında inşa edilmiş olan tarihi katedral olarak sanat tarihinin en seçkin örnekleri arasında gelmektedir. Yapı Fransa’nın Chartres kentinde yer almaktadır. Bu kent Fransa’nın güneyinde yer alıp 80 km’lik bir uzaklığa sahiptir. Katedral Gotik mimarinin en seçkin örneklerini bünyesinde barındırması ve günümüze kadar hiçbir deformasyona uğramamış haliyle gelmiş olması bakımından da hayranlık uyandırır. Bu tarihi dini mimari eserin giriş kapısı üzerinden her iki yandan yükselen 113 metrelik çan kulesi bulunmaktadır. Ortada Gotik mimarinin özelliklerinden olarak madalyonun içerisinde gül pencere motifi yer almaktadır. Ayrıca yapı taş malzeme kullanılarak adeta göğe yükseliyor izlenimi verircesine hareketli profili ile karşımıza çıkmaktadır.

UNESCO Listesinde Bir İlk

Dini mimari yapı olarak UNESCO tarafından her yıl düzenli olarak koruma altına alınan dünya çapındaki eserler listesinin öncüsü Chartres katedrali nerede olarak karşımıza çıkmaktadır. 1979 yılında UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine alınarak tüm restorasyonu ve muhafaza işlemleri üstlenilmiştir. Tarihi katedral aktif olarak Hristiyan dünyasının ibadet etmesine açıktır.

Kutsal Gömlek Giyilen Katedral

Chartres Katedralinin dikkat çeken bir başka özelliği de Hz. İsa peygamberin doğumu sırasında kutsal gömleği üzerine giyen Meryem Ana’nın söz konusu gömleği bu katedralde giydiğine inanılmaktadır. Bu olay Sancta Camisa yani Kutsal Gömlek olarak karşımıza çıkmaktadır. İşte dikkat çeken söz konusu efsane de yine burada yaşanmış olduğundan dolayı ayrıca bir önemi ihtiva etmektedir.

Mimari ve Süsleme Teknikleri

Tarihsel dini mimarinin Gotik yapısı, Chartres katedrali nerede tam 38 metre yüksekliğinde olduğundan görenleri hayrete düşürmeye devam etmektedir. Görkemli duruşu ve heybetiyle karşımıza çıkan söz konusu yapının her anlamda sanatsal yönüyle sadece Fransız sanatının değil tüm dünya mimarlık sanatının seçkin örneklerinden birisi olduğu söylenebilmektedir. Yapı görenleri mest eden vitray cam süslemeleri ile de hayranlık uyandırmaya devam etmektedir.

Yapının içerisinde olağanüstü boyutlarıyla karşımıza çıkmaya devam eden özellikler bulunmaktadır. Nitekim bunlardan olarak Çocuk İsa ve Meryem Ana mozaikleri de yine bu katedralin içerisinde dikkati üzerine çeken en seçkin örnekleri arasında bulunur. Tümüyle bu özellikleri yönünden değerlendirildiğinde her anlamda dikkatleri üzerine çekmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir