Datça’da Gezilecek Yerler

Datça, Muğla’nın cennet mekanlarından biri olan Datça Yarımadası’nın üzerinde yer alır. Muğla’nın diğer ilçelerine göre oldukça sakin olan Datça, huzurlu ve kalabalıktan uzak bir şekilde tatil yapmak isteyenlerin ortak noktalarından biri olmuştur. Günübirlik ziyaretlere de açık olan Datça’da gezilecek yerler kategorisi oldukça geniştir.

Knidos Antik Kenti

Seyahat severlerin Datça’da gezilecek yerler listesinin başında gelen Knidos Antik Kenti, Datça’nın simgelerinden biridir. Knidos, Antik Çağ’da dünyanın ticaret, kültür, sanat ve bilim kenti olarak tanınmıştır. Ege Denizi’nin kıyısındadır ve merkeze 38 km uzaklıktadır. 1858 yılında İngiliz Arkeolog Charles Newton, burada bir kaza yapmış ve çıkardığı tarihi eseri çalarak Londra’daki British Müzesi’ne götürmüştür.

[reklam]

Datça Aktur

Datça Aktur, ziyaretçilere doğasıyla görsel şölen sunmaktadır. Çam ağaçlarıyla çevrili bir ormana, tertemiz ve masmavi bir denize, kamp alanlarına, spor aktivitelerin düzenlendiği bölgelere sahip olan eşsiz mekanlardan biridir. Şehir merkezine 30 km uzaklıkta konumlanmıştır.

Kargı Koyu

Birbirinden güzel koyları bünyesinde bulunduran Datça’nın en ünlü ve en farklı koyu Kargı olmaktadır. Etrafı dağlarla çevrilidir ve bu sayede sert rüzgarların esmesi engellenmiştir. Özel işletmelere bağlı olarak korunan koyda yüzebilir, çevresinde doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Ovabükü

Yukarıdan bakıldığında parçalı bir ovaya benzeyen Ovabükü, Datça’ya 15 km mesafededir. Deniz derinliğinin az olduğu yerlerde ailenizle birlikte güvenli bir şekilde denize girebilirsiniz. Çevresinde bulunan otel ve pansiyonlarda konaklayabilir, meyve ve sebze bahçelerinden faydalanabilirsiniz.

Eski Datça

Datça’nın en eski yerleşim merkezi olan Eski Datça’nın Arnavut kaldırımları, taş evleri, mis kokan çiçekleri ziyaretçiler tarafından oldukça ilgi görmektedir. Dar sokaklarında yapılan gezintilerle güzel manzaralara şahit olabilir, fotojenik mekanlarda muhteşem fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kızlan Yel Değirmenleri

Datça’ya 8 km uzaklıkta bulunan Kızlan Yel Değirmenleri, kaymakamlık tarafından restore edilerek özel işletmelere turizm amacıyla kiralanmıştır. 1900’lü yıllarda inşa edildiği düşünülen değirmenler, ziyaretçileri harikalar diyarına götürmektedir. Fakat korunmaları konusunda acil önlemler alınması gerekmektedir.

[reklam2]

Datça Limanı

Türkiye’nin önemli liman kentleri arasında bulunan Datça’nın en güzide yerlerinden biri tabi ki limanı olmuştur. Datça Limanı’na her gün yüzlerce tekne uğramaktadır. Burada bulunan tekneleri kiralayarak Datça koylarında gezintiye çıkabilir, deniz üzerinde durarak Datça’nın serin sularına dalış yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir