Dedeağaç / Alexandroupolis Nerede?

Dedeağaç, Edirne’den İpsala sınır Kapısı geçildiğinde, Yunanistan’da görülecek ilk şehirdir. Yunanistan‘ın Evros (Meriç) Bölgesi’nin merkezi olan Dedeağaç, ülkemize yakın olması nedeniyle ülkemiz insanlarının günübirlik ya da kısa tatiller için gidebileceği tatil yerleri arasında yer almaktadır.

[reklam]

Dedeağaç, uzun güzel kumsalları, tertemiz mavi denizi, geceleri hareketli olan sokak ve caddeleri ve eğlenceden hoşlananlar için elverişli bir tatil yeridir. Dedeağaç, eğlencenin en yakın ve en elverişli adreslerinden birisi olarak ideal tatil seçenekleri arasında düşünülmelidir.

Dedeağaç’a Ulaşım Nasıl Sağlanmaktadır?

[reklam2]

Dedeağaç ülkemize yakınlığı ve ulaşım kolaylığı ile rahatlıkla gidilecek bir tatil yeridir. Schengen vizesi şartı olmasına rağmen, ziyaret son yıllarda giderek artış göstermiştir. Yunan Adaları insanlar tarafından en çok rağbet gören yerlerden olsa da, sınır kapısının geçilmesiyle kolaylıkla ulaşılan Dedeağaç da gidilecek en yakın ve en uygun yerlerin başında gelmektedir.

Sabah erkenden araba ile yola çıkıldığında, öğlen saatlerinde Dedeağaç’ a ulaşmak ve tatilin keyfini çıkarmak mümkün olmaktadır. Özellikle hafta sonları değişiklik yapmak isteyenler için planlanan bir tatil hem eğlenceli hem de farklı bir tatil deneyimi fırsatı olmaktadır.

Dedeağaç Tatilinin Nitelikleri

Dedeağaç, özellikle kumsal ve deniz sevenler için ideal tatil bölgesidir. Denizin, güneşin ve kum tatilinin tadını çıkararak eğlenmek için, Dedeağaç’ ta güzel fırsatlar bulunaktadır.  Dedeağaç’ ta tursitlerden şezlong ve şemsiye parası talep edilmemektedir. Yeme içme ve konaklama açısından oldukça uygun fiyatlarla ihtiyaçları karşılamak mümkündür.

Dedeağaç’ ta hemen her yerde Türkçe hizmet alabilmek mümkün olduğundan, iletişim konusunda da sorun yaşanmamaktadır.  Tabelaların, menülerin Türkçe oluşu sebebiyle dil bilmeyenlerin endişe etmeden tatile gidebilecekleri bir tatil yeri olması da cazip yönlerinden biridir.

Batı Trakya’da bulunan liman şehri, Yunanca’ da Alexandroupolis olarak yazılmaktadır.  Çoğunlukla ise Aleksandropolis olarak telaffuz edilmektedir. Şehrin Türkçe adı olan Dedeağaç isminin, Osmanlı Dönemi’nde kurulan bir tekkeden geldiği belirtilmektedir. Bahsi geçen tekkenin dedesinin altında oturduğu ağacın mitleştirilmesi sonucunda şehrin adının Dedeağaç olarak söylendiği bilinmektedir. Dedeağaç tatili yapmak isteyenler, hiçbir sorun yaşamadan tatil fırsatı bulmakta ve ideal bir tatil yapabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir