Didim’de Gezilecek Yerler

Didim Aydın’ın güzide ilçelerinden biri olmakla birlikte yazlık tatilcilerin tercih ettiği tatil cennetlerinden birisidir. Bodrum, Çeşme gibi gelişmiş olmamasına rağmen Didim’de gezilecek yerler ziyaretçileri memnun edecek niteliktedir. Didim’in en çok dikkat çeken özellikleri arasında İngiliz ziyaretçilerin yoğun ilgisine maruz kalmış olması sayılabilir.

Altınkum Plajı

Yılın 6 ayı hizmet veren Altın Plajı’nda son zamanlara meydana gelen kum azalmaları riskli durumlar yaratsa da tatilcilerin ortak noktası olmaya devam etmektedir. Kalabalık olduğundan dolayı huzur bulmak isteyen ziyaretçilerin tercih etmediği, fakat gece hayatının yoğun olarak yaşandığı mekanları içerisinde bulundurur. Bunun dışında plajda su sörfü, yelken, dalış gibi su sporları yapılmaktadır.

Miletus (Milet) Antik Kenti

Miletus Antik Kenti, Didim’de gezilecek yerler listesinde ilk sıralardadır. Akkoyun Köyü civarında inşa edilmiş olan antik kent, döneminde liman kenti olarak değer görmüştür. Birçok ulusun kullandığı Miletus Antik Kenti’nde farklı yapılara rastlamak mümkündür.

Faustina Hamamı

Miletus Antik Kenti içerisinde yer alan Faustina Hamamı, Roma İmparatoru Marcus Avrelius tarafından eşine armağan edilmek amacıyla yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemde hamamın içerisinde büyük bir havuz ve havuzun içerisinde de aslan heykeli bulunmaktaydı. Aslan heykeli tahrip olmasının önüne geçilmek için müzede sergilenmeye alınmıştır.

Saplı Ada

Yukarıdan bakıldığında saplı bir kaşık görünümünde olan Saplı Ada, doğası ve manzarası ile göz doldurmaktadır. Akbük Beldesi’nin sınırları içerisinde yer alan adaya 100 metre yürüyerek ulaşmak mümkündür.

Apollon Tapınağı

Bazı kesimlerde antik kent olarak algılanan Apollon Tapınağı aslında kutsal bir mekandır. Zamanın kahinleri tarafından kullanılmış olan tapınakta bulunan ilk yazılı kaynak Herodot olmuştur. Arkaik Çağ’da ünlü olan tapınağın bir kısmı Persler tarafından yakılmıştır. Sonrasında ise bazı değişiklikler yapılarak inşası tamamlanmış ve günümüze kadar korunarak gelmiştir.

Bafa Gölü

Ege’nin en büyük gölü olan Bafa, denizi kıyısı olan bir koyken, Büyük Menderes Çayı tarafından taşınan alüvyon topraklar koyun önünü tıkayarak göl haline getirmiştir. Çevresinde zeytin ve çam ağaçları yoğunluktadır ve suyun içerisinde balıklar, kuşlar barınmaktadır. Milli olmasından dolayı kitle turizmine karşı önlem alınmış olup, doğası büyük bir özenle korunmaktadır. Bafa Gölü üzerinde Bizans İmparatorluğu’ndan kalma manastırlar, savunma yapıları ve küçük adacıklar bulunur. Ayrıca göl üzerinde tekne turları yapılır.

Didim’de Gezilecek Yerler” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir