Dinlerin Ortak Şehri Kudüs Gezi Rehberi

Kudüs; Müslümanlar, Hristiyanlar ve Yahudiler tarafından kutsal kabul edilen bir şehridir. Kudüs; Müslümanların üçüncü kutsal şehri olarak bilinmektedir. İslamiyet’te Kudüs, Milattan sonra 610 yılında ilk Kıble olarak kabul edilmiştir. Kur’ an incelendiğinde; Hz. Muhammed’in Miraç’a Kudüs’ten on yıl sonra yola çıktığı öğrenilmektedir. Hristiyanlar için Kudüs’ün kutsallığının anlamı; İncil’de belirtilenler doğrultusunda, İsa’nın Kudüs’te çarmıha gerilmesinden 300 yıl sonra kabul edildiği bilinmektedir. Yahudiler için ise Kudüs; dünyanın en kutsal şehri olarak nitelendirildiği görülmektedir.

Kudüs Gezi Rehberi ile ilgili yazımızda önemli bilgilere yer vereceğiz.

Kudüs’ün Dini Özellikleri ve Önemi

Yahudi toplumunun kutsal kitabı Tevrat’a göre; İsrail kralı Davud, milattan önce Kudüs’ü Birleşik İsrail Krallığı’nın başkenti olarak görmektedir. İsrail kralının oğlu Süleyman’ın yaptırdığı ilk tapınak buradadır.  Geçmişte Kubbet-üs Sahra’yı ele geçirerek burayı kiliseye çeviren Haçlılar’ dır. Daha sonra Selahaddin Eyyubi, Kudüs’ü fethederek Kubbet-üs Sahra’yı kilise olmaktan çıkarmış ve cami olarak kullanılmasını sağlamıştır. Hz. Ömer tarafından, Mescid-i Aksa inşa edilmiştir. Mescid-i Aksa, sadece bir cami olarak önemli olmamasıyla birlikte, Kudüs’ün doğusundaki eski şehir surları ile çevrili olan, içerisinde Mescid-i Aksa cami, Kubbet-üs Sahra gibi dini açıdan önemli yerleri ile bilinmektedir.  Büyüklüğü 144 dönüm olan Kudüs; Müslümanların zulme direnişini de temsil etmektedir. Kudüs, Müslümanların aynı duygu ve bilinçle ortak noktada buluşturan, birleştirici bütünleştirici özelliğinden dolayı da çok önemli bir şehir olarak kabul etmektedir.

Kudüs’e Nasıl Gidilir?

Kudüs, Ortadoğu’da yer almakta olan ve dünyanın en eski şehirleri arasında sayılan bir şehirdir. Kudüs, birçok kutsal yeri içinde barındırdığı için önemlidir. Kudüs’e Türkiye’den ulaşabilmek için Türk Hava Yolları’nın her gün Tel-Aviv’e seferi bulunmaktadır. En fazla üç iş günü içinde İsrail’den vize almak mümkün olmaktadır. Ülkeye girişte sıkıntı olmamasına rağmen, çıkışta turistler detaylı bir arama ve sorgudan geçirilmektedir. Tüm eşyalar incelikle aranmaktadır. Arama esnasında Kudüs’te nerelerin gezildiği sorulmakta, Filistin’e geçilip geçilmediği sorularak, kimlerle tanışıldığı sorgulanmaktadır. Tüm bu aranma ve sorgulanma işlemleri uzun sürdüğü için uçağın hareket saatinden en az 3 saat önce havalimanında bulunmak gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir