Dünyanın En Ucuz Ülkesi Nepal

Ucuz ülkelerde daha iyi maddi durumda olacağınız için daha iyi gezeceğinizi düşünebilirsiniz. Ancak bu ülkelerin para birimlerinin değersiz olmasının tek nedeni ülkede işlerin yolunda gitmemesi. Evet yerel halka göre daha iyi bir hayat şartlarına sahip olursunuz ancak sokakta telefonu veya kamerayı elinize almanız bile mafyanın peşinize takılmasına neden olur. Bu ülkelerin bu halde olmasının nedeni yaşanan krizler, maddi sıkıntılar, doğal afetler veya ülkeler arasında yaşanan krizler olabilir. Maddi durumunuz iyi olsa bile sokakta almak istediğiniz şeyleri bulamayabiliyorsunuz. Yani istediğiniz her şeye sahip olamayabilirsiniz ancak daha konforlu şartlarda olacağınız kesin. İşte dünyanın en ucuz ülkesi Nepal hakkında kısa bir bilgi.

 

Nepal Niye Çok Ucuz?

Nepal bir Afrika ülkesi. Normal bir Afrika ülkesi olarak kıtlık sorunuyla zaten iç içeler. Ülkede var olan kuraklığın üstüne yaşanan doğal afetleri de göz önünde bulundurursak ülkede aklınıza gelmeyen fiyatlarda çok rahat bir gün geçireceğinizi söyleyebiliriz. Nepal’in en iyi otelinde sadece 3-5 dolar arası ödeyerek kalmanız mümkün. 0.2 dolar ödeyerek şehir içerisindeki ulaşım araçlarını da kullanabiliyorsunuz. 0.5 dolar gibi düşük bir ücret ödeyerek bir restoranda güzel bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz. Ancak şu da bir gerçek, şehirde sokak ortasında teknolojik ürünler kullanmak oldukça sakıncalı. Her an elinizdeki kameradan, dronedan veya telefondan dolayı gözaltına alınabilirsiniz. Çünkü ülke yokluk içinde olduğu için kolay kolay teknolojik ürün bulunmuyor.

 

Dünyanın en ucuz ülkesi Nepal’de dükkanların %80’i ekonomik krizden dolayı kapalı. Açık olan dükkanlarda da sadece halkın temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek (ekmek, su, süt gibi) ürünler bulunuyor. Yanınızda getirdiğiniz dolarları ülkenin döviz kuruyla değiştirmeyi başarırsanız 100 dolar değiştirseniz bile yanınızda binlerce kağıt para olacak. Eğer elinizdeki dövizi değiştirirseniz Nepal’de sizi kaliteli ama tehlikeli bir hayat bekliyor olacak.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir