Dünyanın Klasik Müzik Başkenti Viyana’da Gezilecek Yerler

Avusturya’nın en küçük yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen en kalabalık eyaleti ve başkenti olan Viyana, tarihsel süreçte Avrupa’nın en önemli politika, kültür ve sanat merkezlerinden olmasıyla birlikte halen günümüzde de gerek siyasi gerekse kültürel açıdan son derece önemli bir şehirdir. Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinde biri olan Viyana, tarihsel süreç içersinde coğrafi konumu itibariyle bir çok İmparatorluğa başkentlik yapmıştır. Operaları ve tiyatrolarıyla görülmeye değer bir şehir olan Viyana, ayrıca müziğin başkenti olarak kabul edilir. Ayrıca müze severler için bir nevi cennettir Viyana.

Viyana’da Gezilecek Yerler

Avusturya’nın ve müziğin başkenti Viyana, dünyanın rn gözde turizm şehirlerinden birisidir. Viyana kültür, eğlence, tarih ve doğa gibi seyahatten beklenebilecek olan her şeyi ziyaretçisine sunmaktadır. Viyana’nın en güzel özelliklerinden biri de hangi tarafa bakarsanız bakın şaşıracağınız tarih kokan binalar ile çevrili caddeleridir. Viyana da gezerken Viyana Ring Bulvarı’na gitmeden olmaz. Viyana Ring Bulvarı üzerinde ki en önemli yapılardan biri Viyana Devlet Operasıdır. Heldenplatz meydanının karşısında yer alan Weltmuseum ile Ulusal kütüphaneye ev sahipliği yapan 1913 yılında yapımı biten saray Neue Burg’ da görülmesi gereken bir yerdir. Dünyada ki en popüler müzelerden biri olan Kunsthistorisches Müzesi, Viyana’nın en önemli mimari yapıları arasında bulunan Parlamento Binası, Neo-gotik tarzdaki mimarisi ile Viyana Belediye Binası, Hofburg İmparatorluk Sarayı, St. Stephen Katedrali ve dünyaca ünlü ve filmlere konu olmuş eğlence parkı Prater’de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Viyana’da Ne Yemeli?

Tüm bu güzel sanatsal özellikleri, tarihi ve kültürel dokusuna ek olarak Viyana, mutfağı ile de seyahat edilmeye değer bir şehirdir. Ülkenin kendine has özellikleriyle birlikte Fransız ve İtalyan mutfaklarının izlerine rastlamakda mümkün. Farklı lezzete sahip sosların birbirleriyle harmanlanması ile doğan aromalar, Viyana mutfağının en ayırt edici özelliğidir. Viyana’ya geldiğinizde yemeden dönmemeniz gereken lezzetlerin başında Viyana usulü şnitzel gelsede Avusturya’nın milli yemeklerinden biri olarak sayılan Tafelspitz de denenmeai gereken bir lezzettir. Bunların yanı sıra Semmelknödel, Griebnockerlsuppe, Zwiebelrostbraten, Wurst, Apfelstrudel, Sacher Torte ve dünya üzerinde ilk yazılı turta tarifi olmasıyla ün kazanan Linzer Torte de kaçırılmaması gereken lezzetlerdendir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir