Edirne Gezi Rehberi

Edirne İstanbul’un fethinden önce Osmanlıya başkentlik yapması sebebi ile bir çok Osmanlı ve Selçuklu dönemine ait tarihi eser bulundurmaktadır. Müzeler ve sergiler dışında açık alanda da korunmakta olan tarihi eserlerin başında Mimar Sinan’ın büyük eseri Selimiye Camii ve Selçuklu dönemine ait Eski Camii gelmektedir. Ana eserler dışında Edirne’de resmi kayıtlara göre toplam 612 tarihi eser bulunmaktadır.

Selimiye Camii

Selimiye Camii Osmanlı’da dönemin Padişahının emri ile Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. O dönemde yer alan en geniş kubbeye sahiptir. Yapılışından uzun zaman sonra bile o kadar geniş bir kubbe yapılamamıştır. Edirne Merkez’de yer alması ve Edirne’ye giriş yolu üzerindeki yolculara saklanan minare efsane ise görünmektedir. Giriş yolu üzerinde bakıldığında dört minareden ikisi diğer ikisinin tam arkasında kalmakta ve sadece iki minareli gibi görünmektedir. Alt kısmında bulunan bir çarşısı ve çevresindeki sosyal alanları ile Selimiye Camii yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağıdır.

Eski Camii

Selçuklu dönemine ait bölgedeki en eski tarihi camiidir. İç yapısı dış süslemeleri ve ambiyansı ile dönemin izlerini taşımakta ve bunca yıldır ayakta kalabilmesi ile mükemmel işçiliğini göstermektedir. Eski Camii yapıldığı dönemde cuma hutbelerinin kılıç ile verilmesi adeti günümüzde hala devam etmektedir. Cuma namazlarında imamlar ellerinde eski bir kılıç ile hutbe vermektedirler.

Kırkpınar Güreşleri

Yüzyıllardır geleneğimiz olan Kırkpınar Yağlı güreşlerinin merkezi Edirne’dir. Kırkpınar stadında her yıl düzenli olarak Kırkpınar etkinlikleri yapılmaktadır.

Sağlık Müzesi

Edirne eski dönemde sağlık başkenti olarak görünürdü. Eski dönemde günümüze ışık tutan bir çok tıp aleti sağlık müzesinde sergilenmektedir. Turistlerin eski çağlarda akıl hastalarına karşı yapılan tedavi aletlerini görmek için buraya oldukça rağbet göstermektedirler.

Ali Paşa Kapalı Çarşısı

Edirne’de bir cadde boyu kadar ilerleyen ve içerisinde her türlü ürün bulabileceğiniz bir kapalı çarşıdır. Osmanlı döneminin izlerini taşımakta ve bir çok hediyelik eşya dükkanını içinde barındırmaktadır.

Meriç Köprüsü

Edirne içerisinde iki nehir akan bir şehir olması sebebi ile oldukça bilinen iki adet köprüsü vardır. Birisi Uzunköprü diğeri ise Meriç Köprüsüdür. Bu köprülerde Osmanlı döneminde yapılmış olup tarihi eser statüsünde yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir