Efes Harabeleri Gezi Rehberi

Dünya mirasları arasında yer alan Efes Harabeleri dört kısımdan oluşmaktadır. Çukuriçi Höyük, Ayasaluk Tepesi, Efes Antik Kenti ve Meryem Ana evi olmak üzere kısımlardan oluşmaktadır. Efes harabeleri ismi Ana Tanrıça Kenti anlamına geldiği bilinmektedir. Efes Harabeleri Gezi Rehberi ile ilgili yazımızda bilgilendirmelere yer vereceğiz.

Efes Harabeleri Nerededir?

Efes Harabeleri Ülkemiz de egenin incisi olarak bilinen İzmir de bulunmaktadır. İzmir hem tarihi dokusu olsun hem de doğal dokusu ve denizi ile birçok kişinin ziyaret ettiği gözde şehirlerimizdendir. Efes harabeleri İzmir’in Selçuklu ilçesinin sınırların da yer almaktadır. Yolunuz İzmir’e düşerse eğer yemeniz gereken boyoz, midye, envai çeşit ot ve zeytinyağlıları, Girit mezeleri, balıkları ile kesinlikle tadına bakılması gerekenler arasındadır. İzmir’e gittiğiniz de görmeniz gereken yerler ise İzmir Saat Kulesi, Efes Antik Kent, Tarihi Asansör, Kadife Kale, alışveriş için gözde mekân Kemer altı, Konak Meydanı, Hisar Camisi, Mavi Bahçe alışveriş merkezi ve Kordon Boyu gibi hem tarihi hem günümüze hitap eden bu mekânlar görülmesi gerekenler arasında yer almalıdır. Şehrin kolay ulaşımı sayesinde gezi turları ile kolaylıkla bu mekânları görebilirsiniz. Her bütçeye uygun konaklayacağınız oteller de bulunmaktadır.

Efes Harabelerinin Tarihi

İzmir de bulunan Efes Harabeleri eski efsanelere göre Amazon adı ile tanınan kadın savaşçılar tarafından kurulan bir antik kenttir. Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasında yer alan Efes yılda ortalama 1,5 milyon kişi tarafından ziyaret edilmektedir. Kuruluşu MÖ. 9000’li yıllara kadar dayanmaktadır. Yapılan kazılar da cilalı taş devrine ait bulgulara da rastlanmıştır. Doğu ile Batının buluştuğu noktada olan Efes Antik kent liman kenti olmasının yanı sıra politik ve ticari gelişmelerden dolayı da Romanın başkenti konumuna gelmiştir. Dünyanın yedi harikası olan Artemis Tapınağının Efes de yer alması ziyaretçileri kendine çekmede etken rol oynamıştır. Dünya mirasları korunması UNESCO’ya ilk olarak 1994 yılında geçici olarak yer almış sonraları ise 2015 yılında ise asıl listeye girebilmiştir. UNESCO koruması ile de dünya da gözleri kendi üzerine çekebilmeyi başarmış ve bu sayede ziyaretçi sayısının da artması beklenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir