Elbe Nehrini Süsleyen Barok Şehir Dresden

Dresden şehri, Elbe Nehri üzerinde ki konumu sebebiyle Saksonya’nın kalbi sayılır ve rokoko ile barok tarzında ki mimarinin en güzel örneklerinede ev sahipliği yapar. Geçmiş yüzyıllarda mücevher kutusu olarak anılmasının sebebi bu özelliğidir.

Dresden’de Gezilecek Yerler

Özellikle yaz aylarında son derece etkileyici olan kent, bahçeleri, parkları, mimari yapıları ve sokak konserleri ile yaz aylarında ziyaretçilerine bir çok seçenek sunar. Dresden, ikinci dünya savaşı çok büyük hasara uğramış şehirlerden biridir. Bu hasardan tarihi güzellikleri de nasibini almıştı. Bilhassa şehrin simgelerinden biri olan Frauenkirche, büyük hasar gören tarihi yapılarındandır. Rönesans dönemine ait önemli yapılarından biri olan ve Dresden Kalesi olarak da anılan Residenzschloss, yüzyıllar boyunca Saksonya’yı yönetmiş olan Wettin hanedanlığına ev sahipliği yapmış olan Kraliyet Sarayı’dır. Neo Rönesans dönemini temsil eden, kumtaşı kaplı özel bir mimariye sahip olan, Dresden’de tarihi bölgede yer alan ve bir modern sanat müzesi olan Albertinum’ da görülmesi gereken bir yerdir. Dresden‘in ve Almanya’nın en ünlü ve en özel yapılarından biri olan Zwinger Sarayı, Rokoko stilinde ve mimar Matthaus Daniel Pöppelmann tarafından tasarlanmıştır. Dresden’de Augustus sokağında yer alan ve Prensin Geçit Töreni olarak da anılan Fürstenzug’da gezi esnasında uğranması gereken bir duraktır.

Dresden’de Ne Yemeli?

Geleneksel Sakson mutfağı özelliklerini taşıyan Dresden mutfağının ünlü yemekleri arasında kızarmış domuz, şnitzel ve etli hamur işleri vardır. Alman mutfağı denince akla ilk gelen sosis olsa da, berliner sosisi ve frankfurter sosisinin yanı sıra patates de bu mutfağın vazgeçilmezlerindendir ve sosis ve patatesin bir arada olduğu ünlü yemekleri ise Currywurst’dur. Bunların yanı sıra Alman restoranlarında en sık rastlanan tatlı su balığı Alabalık’tır ve mutlaka denemeniz gereken tatlısı ise Black Forest Cake’dir.

Dresden’de Nerede Kalınır?

Dresden, konaklama açısından Almanya’nın en pahalı bölgerinden biri olsada sırt çantalı gezginler için de kalacak hoteller bulunmaktadır. Dresden Altstadt bölgesi turistik ve tarihi bölgelere yakın olabilmek için tercih edilebilecekken, Dresden Neustadt bölgesi gece hayatı ve turistik alanlara yakınlık, Seevorstadt Prager StraBe ise alışveriş sevenlerin tercih edebilecekleri bölgedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir