Erzincan Gezi Rehberi

Doğu Anadolu’daki şehirlerimizden biri olan Erzincan’da oldukça güzel gezilip görülecek yerler var. Olur da yolunuz Erzincan’a düşerse ve gezmek için vaktiniz olursa kesinlikle sizler için hazırladığımız Erzincan gezi rehberindeki yerleri gezmeye çalışın. Çünkü şehirdeki tarihi mekanlar veya ünlü tarihi eserler sadece bir fotoğraf unsuru değil, o şehirde yüzyıllar önce, belki de binlerce yıl öncesinde yaşanan olayları, dönemin özelliklerini anlatır. Erzincan da tarihe, doğaya, kültüre önem veren kişiler tarafından ziyaret edilmesi gereken illerimizden birisidir.

 

 

Erzincan Hakkında Kısa Bir Bilgi

Erzincan 226 bin nüfusu bulunan, 11.746 m2 yüzölçümüne sahip bir ilimizdir. Doğu Anadolu’da bulunmaktadır ve km2 başına 20 insan düşmektedir. Erzincan, Türkiye’de deprem bölgesinde bulunan bir şehrimiz. Yüzyıllar öncesinde de, yakın tarihte de şiddetli depremlerle sarsılmış. Dolayısıyla şehirde bulunan tarihi eserlerin bir kısmı da doğal afetlerin sonucunda insan eli değmeden ortaya çıkabiliyor.

 

Erzincan’daki Gezilecek Yerler

1-) Erzincan Kadıgölü

Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde bulunan bu göl, doğa ile iç içedir. Eskiden şehrin elektrik ihtiyacını karşılamak için kullanılan bu göl, şimdi turistler tarafından ziyaret ediliyor. Ayrıca alabalık tesisi olarak kullanıldığı da söyleniyor. Ancak Erzincan belediyesinin başlattığı çalışmalarla birlikte burasının yeniden elektrik üretmek için kullanılabileceği gündemde.

 

 

2-) Mama Hatun Kervansarayı

Saltuklu prensesi Mama Hatun adına 12.yy’da Saltuklular tarafından yaptırılmıştır. Büyük ve kompleks yapıda olan bu kervansarayın içerisinde hamam, Mama Hatun Türbesi ve konaklama alanı bulunmaktadır. Yapı, belediye tarafından yapılan onarım çalışmalarıyla orijinalliğini bir miktar yitirmiş. Aynı zamanda kitabenin oldukça eski ve yıpranmış olması nedeniyle kervansaray hakkında pek bir bilgi yok. Sadece mimarının Ebun-Nema bin Mufaddal olduğu biliniyor.

 

Erzincan gezi rehberimiz bu kadar. Aygır gölünü, Melik Gazi Türbesi’ni, Girlevik şelalesini ve daha bir çok yeri içeriğimize sığdıramadık. Dopdolu bir kültürel alana sahip Erzincan’a mutlaka bir gün uğramanızı tavsiye ediyoruz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir