Eskişehir Gezilecek Yerler

Bu yazımızda sizlere özenle hazırlamış olduğumuz Eskişehir gezilecek yerler listesini sunacağız. Günümüz Türkiye’sinin en tarihi ve turistik şehirlerinden biri olan Eskişehir’de gezebileceğiniz birçok mekan mevcuttur.

Eskişehir’in kent yapısını diğer şehirlerden farklı kılan en önemli nokta ise, tarihi en iyi şekilde insanlara yansıtmasıdır. Bu nedenle de ülkemizin gezmeye değer şehirlerinin başında gelmektedir. Şimdi Eskişehir gezilecek yerler listemizin birinci sırasındaki “Odunpazarı Evleri” ile yazımıza giriş yapalım.

Odunpazarı Evleri

Odunpazarı Evleri; Eskişehir’in dar sokaklarına estetik bir görünüm kazandıran, yapı malzemesi özellikle kerpiç ve ahşap olan mimarilerdir. Oldukça çeşitli renklerle donatılmalarının yanı sıra, şirin pencere ve kapılarıyla da fazlasıyla dikkat çekmektedirler. Özellikle kısa zaman önce Odunpazarı Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kapsamlı restorasyonlar sonucunda bölgeye çok daha estetik bir hava kazandırılmıştır.

[reklam]

Bölgedeki evler her ne kadar konaklama amaçlı kullanılsa da kafeterya, restoran ve otel gibi çeşitli ticari amaçlarla da kullanılabilmektedir. Eskişehir’e yolunuz düştüğünde dilerseniz bu tarihi ve şirin sokakları gönlünüzce gezebilir, beğendiğiniz yerlerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra Odunpazarı sokaklarını gezerken yorulursanız, bir kafeteryaya oturup çayınızı yudumlarken dinlenebilmeniz imkanlar dahilindedir.

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’nin son yıllarda faaliyete geçirmiş olduğu Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, Eskişehir gezilecek yerler listemizin ikinci sırasında yer alıyor. Park içerisinde Masal Şatosu, Eskişehir Hayvanat Bahçesi, çocuklar için Korsan Gemisi ve Türk Dünyası Kültür Merkezi gibi pek çok gezilecek mekan vardır. Özellikle çocuklu aileler için çok önemli bir uğrak noktası olan Sazova Parkı, günümüzde Eskişehir’in kent simgelerinden biridir.

Sazova Parkı Hakkında Ulaşım ve İletişim Bilgileri

Sazova Bilim Kültür ve Sanat Parkı, haftanın yedi günü aşağıdaki saat aralıklarında açıktır.

  • Pazartesi Günü | 10.00 – 17.15
  • Salı Günü| 10.00 – 17.15
  • Çarşamba Günü| 10.00 – 17.15
  • Perşembe Günü| 10.00 – 17.15
  • Cuma Günü| 10.00 – 17.15
  • Cumartesi Günü | 10.00 – 17.15
  • Pazar Günü | 10.00 – 17.15

Sazova Parkı Telefon Numarası: 0222 211 55 00

Balmumu Heykeller Müzesi – Eskişehir

[reklam2]

Eskişehir – Balmumu Heykeller Müzesi, kısa süre önce açılarak ziyaretçi alımına başlayan bir müzedir. Odunpazarı’ndaki tarihi yapılardan birisi içerisinde bulunan Balmumu Heykeller Müzesi’nin asıl adı Yılmaz Büyükerşen Balmumu Heykeller Müzesi’dir. İsminden de anlaşılacağı üzere müze içerisindeki heykel çalışmalarını siyasetçi Yılmaz Büyükerşen ve onun öğrencileri yapmıştır. Şu anda Atatürk başta olmak üzere yüzlerce ünlünün balmumu heykeli müze içerisinde sergilenmektedir.

Balmumu Heykeller Müzesi, pazartesi günü hariç haftanın her günü saat 10.00 – 17.00 arasında ziyarete açıktır. Eskişehir’e gelmişken “Uğramadan geçme!” diyebileceğimiz lokasyonlar arasında yer almaktadır.

Müze Telefon Numarası: 0222 234 37 34

Porsuk Çayı

Eskişehir gezilecek yerler listemizin sonuncu durağı ise Porsuk Çayı. Eskişehir’in en önemli sembollerinden biri halini alan Porsuk Çayı, Sakarya Nehri’nin kollarından en uzun olanıdır. Çay üzerinde gondol aracılığıyla seyahat yapabilmenizin yanı sıra, güzel bir yürüyüş için de muhteşem olacaktır. Kızıltaş ve Bayatçık derelerinden beslenen bu çayın merkeze bakan bölümüyse “Adalar” olarak nitelendirilmekte. Ayrıca gezi esnasında Porsuk Çayı’nın sağ ve sol bölümlerinde yer alan kafe ve restoranlarda dilediğiniz gibi oturup dinlenebilmeniz mümkün.

Bunların haricinde şehir içi tramvayları kullanarak Porsuk Çayı’na rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra gondol ve bot seferleri ortalama olarak 20 dakika kadar sürmektedir. Bot seferleri gondol seferlerine kıyasla çok daha ucuz olduğu için birçok kişi bot seferlerini tercih etmektedir.

Bot seferleri hafta içi 13.00 – 19.00 ve hafta sonu 13.00 – 20.00 saatleri arasında hizmet vermekte olup, kişi başı 1,5 TL ücretlendirme uygulanmaktadır. Gondol seferleriyse kişi başı 15 TL ücretlendirme ile gerçekleştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir