Finlandiya’da Gezilecek Yerler

Finlandiya, Kuzey Avrupa’da bulunan bir Avrupa ülkesidir. Baltık denizinin kıyısındadır. Konumundan dolayı yaz aylarının çoğunda güneş batmaz, kışın da 55 gün güneş doğmaz. Ancak biz Finlandiya’yı coğrafi konumuyla veya kültür miraslarıyla değil, eğitim sistemiyle tanıyoruz. Öğrencileri iş hayatına daha aktif ve bilgili katmak isteyen eğitimciler, ülkedeki eğitim sistemini de buna göre ayarlamış. Hal böyle olunca dünya genelinde yapılan sınavlarda veya matematik yarışmalarında Finlandiya’nın birinciliklerini görmeye alıştık. Çalışkanlıklarından mıdır bilinmez, Finlandiya aynı zamanda en çok kahve tüketilen ülke. Eğitimi, yeşillik alanları ve kültürüyle tanıdığımız Finlandiya’da gezilecek yerler listemiz ise şöyle;

 

Finlandiya’da Gezilecek Yerler

 

1-) Suomenlinna Adası

Finlandiya’nın başkenti Helsinki’den yola çıkıp tekneyle ulaşabileceğiniz bir ada. UNESCO tarafından dünya kültür mirası listesine dahil edilmiş. Adanın büyük bir kısmını Sveaborg Kalesi kaplıyor. Bu kale, 18.yy’da Rusların Baltık denizine gelmesini engellemek amacıyla yaptırılmış. İsviçre-Rusya arasındaki savaştan sonra Ruslara kalan bu ada daha sonra Finlerin eline geçmiş. Finler de bu adaya Fin Kalesi (Suomenlinna) adını vermiş. 1950’li yıllara kadar askeri alan olan ada, günümüzde eğlence yeri olarak kullanılıyor.

 

2-) Finlandiya Ulusal Sanat Müzesi

Bu müze de Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bulunuyor. 1800’lü yılların sonlarına doğru yapılan bu müzede Fin sanatçılar tarafından yapılan eserler sergileniyor. Finlandiya’nın kültür ve sanat alanında en değerli müzesi olarak biliniyor.

 

 3-) Kaya Kilisesi

Kaya kilisesi de başkent Helsinki’de bulunuyor. 1960’lı yıllarda yapılan bu kiliseyi özel kılan şey çok şey var. Bunlardan birisi yerin altına yapılması. Diğeri de Helsinki Yarımadasındaki kayaların içlerinin delinerek yapılmış olması. Kilisenin yüksekliği 13m ve tamamıyla camlardan oluşuyor. Bu yüzden de gündüzleri güneş ışığıyla aydınlanıyor.

 

İçeriğimizi tamamladık ama Finlandiya’da gezilecek yerler bu kadarıyla sınırlı değil. Finlandiya’yı tanımak için en az 1-2 hafta kalmanızda yarar var.

 


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir