Floransa Gezi Rehberi

Kuzey İtalya’nın Toskana adı verilen bölgenin başkenti olan Floransa, Arno Nehri’ni çevresinde kurulan bir yerleşkedir. Avrupa’nın ve İtalya’nın en önemli ticaret merkezi konumunda bulunan Floransa, mimari ve tarihi yapıları ile sosyal yaşamları açısından yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir. Floransa, Rönesans’ın doğum yeri olarak bilinir ve bölgenin en önemli turizm merkezlerinden de biridir. Şehirde birçok müze ve sanat galerisi bulunur.

Uffizi Galerisi

Floransa şehrinin dünyaca ünlü galerinin başında gelen Uffizi Galerisi, Floransa gezi rehberi açısından değerlendirilen en önemli yapılardan biridir. Halen aktif bir müze olan bu yapının geçmişi 1580’li yıllara dayanır. Tarihin en eski eserleri bu müzede sergilenir. Yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından yoğun bir şekilde rağbet gören Uffizi Galerisi, erken rezervasyon sistemi ile ziyaretçi kabul etmektedir.

Signoria Meydanı

Rönesans’ın başladığı yer olan Floransa, içerisinde birçok tarihi yapı bulundurduğundan Floransa gezi rehberi bünyesine değerlendirilebilecek çok sayıda gezi bölgesi barındırmaktadır. Şehrin en önemli yerlerinden biri olan Signoria Meydanı çok sayıda heykele ev sahipliği yapmaktadır. Bu heykellerden en önemlisi Davut’tur. Heykeli aslı, 400 yıldır burada sergilenir.

Floransa Katedrali

Şehrin en büyük ve en ünlü dini yapılarından biri olan Floransa Katedrali, 1436 yılında inşa edilen ve restorasyan çalışmaları tamamlanarak turizme açılan başyapıtlardan biridir. Katedralin girişinde, Paolo Uccello tarafından yapılan ve 4 dini şahsiyetin isimlerinin yer aldığı bir saat bulunur.

Ponte Vecchio

Mecidi Ailesi’nin seyahatlerini halktan gizlemek için yaptıkları ve 1343 yılında inşası tamamlanan Ponte Vecchio, kentin panoramik manzarasının seyredildiği en önemli yerlerden biridir. Floransa şehrinde, meydana gelen savaşlara rağmen yıkılmayan tek köprü burasıdır.

Pitti Sarayı

Arno Nehri’nin güneyinde bulunan Pitti Sarayı, Brunelleschi tarafından tasarlanarak 1457 yılında inşa edilen tarihi bir yapıdır. Sarayın pek çok odası bulunur ve odalarda, monarşinin kaldırıldığı yıllara kadarki porselen ve giyim eşyalarının sergisi bulunmaktadır. 1983 yılında turizme açılan Pitti Sarayı’nda, Kostüm Galerisi ve Porselen Müzesi adı altında iki mekan bulunur. Sarayı ziyaret edenler, sarayın arka tarafında bulunan Boboli Bahçeleri’ni de göz ardı etmemektedirler.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir