Gaziantep Gezi Rehberi

Gaziantep, Türkiye’nin en büyük şehirlerinden bir tanesidir. Gerek ilerlemiş sanayisi gerekse de tarihi ve turistik potansiyeli gereği Gaziantep her zaman için popüler bir şehir olmayı başarmıştır. İşte bu güzel şehre ait Gaziantep gezi rehberi, sayısız yer ve sayısız aktivite barındırır. Söz misali Gaziantep yemeklerinden bahsedilmesi dahi kafi gelecektir. Buna ek olarak gezilecek yerler de saymakla bitmeyecek kadar çoktur.

Zeugma Müzesi

Zeugma müzesi, Gaziantep dendiği zaman ilk akla gelen müzelerden bir tanesidir. Zeugma Mozaik müzesi olarak da ifade edilmesi mümkündür. Buna ek olarak Zeugma Mozaik müzesi pazartesi günleri haricinde haftanın her günü ziyaretçilerini ağırlamak için hazırdır. Bu müzede hem Roma hem de geç antik döneme ait çok sayıda eseri görmek mümkün olacak, bu sayede tarihe kısa süreli bir yolculuk da yapılmış olacaktır.

Gaziantep Kalesi

İşte tarihi tam olarak bilinmeyen eserlerden bir tanesi de Gaziantep Kalesi. Üstelik bu kalenin yapım tarihi şöyle dursun, hangi dönemde ve kimler tarafından yapıldığı dahi bilinmiyor. Bu kalenin içerisinde bir adet de kahramanlık müzesi yer alıyor. Bu müzede ise kurtuluş savaşına dair çok sayıda heykel, resim ve rölyef yer alıyor. Aynı zamanda Gaziantep’in düşman işgaline karşı nasıl halk hareketi ile savunulduğu da mükemmel bir şekilde anlatılıyor. Gaziantep gezi rehberi içerisinde bu müzenin de muhakkak bulunması gerekiyor.

Gaziantep Mutfak Müzesi

Bilindiği üzere Gaziantep’in en çok öne çıkan yönlerinden bir tanesi de mutfağı ve damak zevkidir. İşte bu damak zevkini ve mutfağı yansıtmak adına da bu şekilde bir müze açılması uygun görülmüş. Müzenin giriş ücreti ise üç lira. Bu müze esasında yirminci yüzyılın başında inşa edilmiş olan tarihi bir konak iken, cumhuriyet tarihinin ilk Kültür ve Turizm Bakanı tarafından belediyeye vakfedilmiş.

Belediye tarafından da 2008 yılında müze olarak ziyaretçilerini ağırlamaya başlamış. Aynı zamanda bu müzede hem eskiye ait mutfak araç ve gereçlerinin hem de Gaziantep’e ait yöresel kıyafetlerin tanıtılması amaçlanmış. Yöresel kıyafetler giydirilmiş olan cansız mankenler vasıtası ile de yemeklerin ne şekilde yapıldığı müze ziyaretçilerine anlatılmak istenmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir