Güney Kıbrıs’ta Gezilecek Yerler

Güney Kıbrıs Akdeniz’in Avrasya’ya yakın bölgesinde ada devleti olarak bulunuyor. Adeta bir turizm cenneti olan Güney Kıbrıs’ta gezilecek yerler kategorisinde birçok mimari yapı ve yerler bulunuyor.

[reklam]

Girne Kalesi

Yavru vatan Kıbrıs’ın Girne şehrinde bulunan kale oldukça büyük bir öneme sahip. Yaklaşık 800 yıldır bir tarihe sahip halede birçok bölüm bulunuyor. Tarihte savunma amacı ile kullanılan Girne kalesi şuan müze olarak kullanılmaktadır. Girne kalesi resmi tatiller hariç her zaman halka açık olarak ziyaret edilmektedir. Kalenin içinde Luzinyan kulesi, Sarnıç, Zindanlar, Venedik Kulesi, Kırnı mezarları, Akdeniz mezar kazısı, Batık gemi müzesi gibi alanla bulunmaktadır.

[reklam2]

Bellapais Manastırı

Girne’de yer alan manastırın 1158 -1205 tarihleri arasında yapıldığı düşünülmektedir. Muhteşem dağ manzarası, mimari tarzı ile Güney Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında yer almaktadır. Manastır içinde konser salonu olarak kullanılan bir alan bulunuyor. Bu salonda eski savaş yıllarından kalma kurşun izleri hala görülmektedir. Barış manastırı olarak da bilinen yapı bir kapı ve ön avlu ile başlamış ve kapının kulesi daha sonra yapılmıştır. Mimari açıdan oldukça ihtişamlı olan manastır ayrıca manzara olarak da muhteşem bir görüntüye ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca yaz aylarında manastırda konserler de olmaktadır.

Bufavento Kalesi

Girne dağının eteklerinde yer alan kale Kıbrıs’ta yer alan 3 kaleden biri olma özelliğini taşıyor. Yapılış tarihi tam olarak bilinmeyen kaleye günümüzde de ulaşım oldukça zor olmaktadır. Deniz seviyesinden 950 metre yükseklikte yer alan kaleye ulaşım merdivenler ile sağlanmaktadır. Kaleden gördüğünüz manzaraya başka hiçbir yerde ulaşmanız mümkün olmuyor. Muhteşem doğa ve deniz manzarası size görsel bir şölen yaşatıyor.

Selimiye Camii

Lefkoşa’da yer alan Selimiye Camii Kıbrıs’ın en güzel ve gösterişli ibadethanesidir. Osmanlılar tarafından camiye çevrilmiş olan yapıya iki minare ve bir minber ile bir mihrap sonradan ilave edilmiştir. Cami ilk olarak 1209 yılından Ayasofya kilisesi olarak başlanmıştır. Türklerin adayı alması ile cami olarak kullanılmaya başlanmıştır. Caminin en önemli özelliklerinden biri de içerisinde mezarların yer almasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir