Gürcistan’a Nasıl Gidilir?

Gürcistan’a gitmek için birden fazla yolculuk alternatifi bulunmaktadır. Sizlere Gürcistan’a Nasıl Gidilir ile ilgili yazımızda bilgilendirmelere yer vereceğiz.

Gürcistan’a Hava Yolları İle Gidiş

Gürcistan’a Ankara ve İstanbul’dan haftanın her günü olmak üzere direkt ve aktarmalı olarak yapılmaktadır. Türk hava yolları şirketinin, Batum ve Tiflis uçuşları bulunmaktadır. Atlas Global Diğer adı ile Atlas Jet hava yolu şirketinin Tiflis uçuşu bulunmaktadır.

Bora Jet hava yolu şirketi ile de Batum’a yolculuk yapmak mümkün olmaktadır.

Gürcistan’a Otobüsle Gidiş

Ülkemizin pek çok yerinden Batum’a gidiş – dönüş olmak üzere otobüs seferleri düzenlenmektedir. İstanbul’dan Batum 20 saat, Ankara’dan Batum ise 14 saat sürede gerçekleşmektedir.

Gürcistan’a Pasaportla Mı Gidilir?

Gürcistan’da 90 günden az kalacak olan Türk vatandaşları sadece Nüfus cüzdanları ile yurt içi seyahati yapar gibi Gürcistan’a kolaylıkla gidebilmektedirler. Ayrıca Gürcistan’a gitmek için yurt dışı çıkış harç pulu almak da gerekmiyor. Yalnızca pasaport kontrol noktasında bir form dolduruyorsunuz ve bu formu Türkiye’ye dönüş yapıncaya kadar saklamanız gerekiyor.

Eğer Gürcistan’da 90 günden fazla kalacaksanız ve bununla birlikte bir de oturma izni alacaksanız o zaman pasaporta ihtiyacınız olacaktır. Pasaportlu çıkışlarda yurt dışı çıkış harcı pulu gerekli olmaktadır.

Gürcistan’a Gidecek Olanların Dikkat Etmesi Gereken Konular

Türkiye ile Gürcistan arasında pasaportsuz yapılan geçişlerin başlaması ile birlikte yalnızca 1 TL ödeyerek Nüfus cüzdanı ile Gürcistan’a geçiş işlemi gerçekleştiren Türk vatandaşlarının Gürcistan’a yapacakları seyahatlere asla yalnız çıkmamaları önerilmektedir.

Gürcistan Seyahatinde dikkat edilmesi gereken önemli hususlar arasında; kimlik ya da pasaportun her zaman bulundurulmasına dikkat edilmeli. Hiç kimseden kesinlikle emanet paket ya da malzeme alınmamalıdır. Kişi üzerinde ya da aracında ateşli silah ya da mermi bulundurmamalıdır. Gürcistan’a geçiş yapılan aracın noter kanalı ile verilen vekâletname ya da ruhsatı kişinin kendisine ait olmalıdır. Vekâletin mutlaka Gürcüce ve İngilizce örneklerinin bulunuyor olması gerekir.

Gürcistan’a Nasıl Gidilir?” için 2 yorum

 • Avatar
  Nisan 14, 2018 tarihinde, saat 7:54 am
  Permalink

  Kendinizi Türkiyede gibi hissedebileceğiniz güzel bir ülke.

  Yanıtla
 • Avatar
  Nisan 18, 2018 tarihinde, saat 7:19 am
  Permalink

  Gittiğiniz zaman sanki türkiyede bir il gibi hissedeceksiniz. Gitmeside çok basit.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir