Ana sayfa Gezi Rehberi Hatay Gezi Rehberi

Hatay Gezi Rehberi

43 Gösterim
1

Hatay’ın genel yapısına baktığımızda pek çok farklı dalda oldukça önemli bir şehir olduğunu görüyoruz. Hem tarihin Hatay’da bıraktıklarıyla, hem yeşiliyle, hem insanlarıyla, hem de yemekleriyle Hatay kesinlikle ölmeden görmeniz gereken bir şehir. Bu arada şehrin içinden geçen Asi Nehri’ni de mavi severlere hatırlatmayı unutmayalım. İşte tüm bunlardan dolayı bugünkü içeriğimizi Hatay Gezi Rehberi olarak oluşturmaya karar verdik.

 

Hatay, günümüzde Tarih derslerinde en çok üzerinde durulan şehir. Hatırlayacaksınız ki Atatürk hayatını kaybettikten sonra Türkiye topraklarına dahil olmuştu. Şehrin geneline baktığımızda yükseltili bir yapısı olduğunu söyleyebiliriz. İskenderun bölgesi hariç şehirde Elmadağ, Yayladağ gibi yerlerin bulunması zaten olayı özetliyor. Hatay’da otelcilik sektörünün gelişmiş olduğunu söyleyebiliriz. Bu yüzden her sınıfa uygun hotel bularak konaklayabilirsiniz.

 

Hatay Gezilecek Yerler

Anadolu’da ilk Camii olarak bilinen Habib-i Neccar Camii Hatay’da bulunuyor. Roma döneminde yapıldığı bilinen cami, Yasin suresinde adı geçen “Habib-i Neccar” isimli kişi adına yapılmış. Caminin hemen yanında türbesi de bulunuyor.

 

Eğer eski dönemlerin motiflerini görmek isterseniz Kurtuluş Caddesi tarafını ziyaret etmelisiniz. Ahşap evler, dar taş sokaklar ve Hatay’ın eski hükümdarları Fransızlar tarafından yapılan ev kapılarını görebilirsiniz. Hatay gezi rehberi yazmamızın bir nedeni de bu; Şehirde gezerken hem camilere, hem kiliselere, hem de Yahudi ibadethaneleri olan havralara rastlayabilirsiniz. Pek çok farklı kültüre ev sahipliği yapan Hatay’da her dinden parçalar görmek mümkün.

 

Hatay ile bütünleşen Sultan Sofrası’nda yemek yemezseniz Hatay’ı gezdiğinize kimse inanmaz 🙂 Ortalama 200 yıllık eski tarihi bir evde hizmet veren Sultan Sofrası’nda Hatay’a özgü humus, bumbar dolması ve orak kebabı gibi yiyecekler mevcut. Yemeklerinizi güzelce yedikten sonra Hatay’ın olmazsa olmazı olan künefe ile gezinizi ödüllendirebilirsiniz.

 

Kısacası hem yemeğiyle, hem tarihiyle, hem yeşiliyle tam bir Akdeniz şehri olan Hatay’ı gezmenizi şiddetle öneriyoruz 🙂

1 YORUM

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here