Hristiyanlığın İlk Kiliselerinden Biri Olan Laodikeia Antik Kenti

Denizli ilinin 6 km. kuzeyinde yer alan Laodikeia Antik Kenti, M.Ö. 3. Yüzyıldan günümüze kadar gelen önemli bir eserdir. Dönemin kralı II. Antiokhos tarafından karısı Laodike adına kurulmuş bir antik kenttir. Bu kentte önemli arkeolojik kalıntılar yer alır ve 5 kilometre karelik geniş bir alana yayılmış ve bir tepenin üzerine kurulmuştur.

Laodikeia Antik Kenti’nde Görülmesi Gerekenler

M.Ö. 3. Yüzyıldan günümüze kadar gelebilen eserlerin yer aldığı Laodikeia Antik Kenti, ülkemizin görülmesi gereken tarihi mekanlarından biridir. Antik kentin içinde bir stadyum, iki tiyatro, dört hamam, beş agora, beş nymphaeum, iki anıtsal giriş kapısı, Bouleuterion, tapınaklar, Peristylii evleri, kiliseler ve anıtsal caddeler bulunuyor. Laodikeia Antik Kenti M.Ö. 4. Yüzyıldan itibaren Kutsal Haç Merkezi olması sebebiyle Hristiyanlar için oldukça önemlidir. Laodikeia Kilisesi, Hristiyanların en önemli ve kutsal yapılarından biri olma özelliğine sahiptir.

Antik kenti gezerken yüzyıllar öncesinde şehirciliğin ne kadar gelişmiş olduğunu görüyorsunuz. Bu kentin görkeminden etkilenmemek mümkün değil. Zamanında kentin caddeleri gölgeliklerle örtülürken, sağından ve solunda dükkanlar yer alırmış. Kentin her yerinde olan kanalizasyon sistemi ise, caddelerden geçermiş.

Arkeologların önemli çalışma alanlarından olan antik kentte, taş oymalardaki figürleri geziniz boyunca seyredebilirsiniz.

Laodikeia Antik Kenti’nde Yer Alan Antik Tiyatrolar

Antik Kentin içinde iki adet antik tiyatro bulunuyor. Bunların biri bir yamaca oyulmuş, oldukça büyük bir tiyatro. Bu antik tiyatroyu gezerken, basamakların üzerindeki yazılar dikkatinizi çekiyor. Yazılar o dönemdeki kişilerin isimleriymiş. Yani hangi koltuğun kime ait olduğu bu şekilde belirlenirmiş.

İkinci antik tiyatro ise, henüz tamamen açığa çıkarılabilmiş değil. Son olarak 2016 yılında yapılan arkeolojik kazı çalışmaları sonucu antik tiyatronun sahne kısmı tespit edilmiş fakat sahne tam olarak açığa çıkarılmış değil.

Coğrafi bakımdan oldukça uygun bir konumda yer alan ve şehir merkezine sadece 6 km. mesafedeki bu antik kenti gezmek için geç kalmamalısınız. Arkeolojik çalışmaların hala devam ettiği kent, dönemin en önemli tekstil kentlerinden biri ve kazılar tamamlandığında, ihtişamıyla turistlerin ilgi odağı haline gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir