İngiltere Gezi Rehberi

İngiltere Büyük Britanya’yı oluşturan ülkelerden birisidir. Avrupa’nın batısında yer alan İngiltere bir ada ülkesi görünümündedir. Ülkenin tarihi Keltlere kadar dayanmaktadır. Ülkenin başkenti Londra olup ülkede yaklaşık olarak 65 milyon kişi yaşanmaktadır. İngiltere doğası, tarihi yapıtları, meşhur köy evleri ile yılda binlerce kişiyi turist olarak ağırlamaktadır. Ancak İngiltere’ye asıl önem kazandıran turistik noktaları ülkede yer alan tarihi yapılar meydana getirmektedir. Bu güzellikleri İngiltere gezi rehberi şu şekilde değerlendirilebilir.

Buckingham Sarayı

Bu listede İngiltere gezi rehberi başında bu saraydan bahsedebiliriz. 1703 senesinde yapılan bu saray görkemli bir mimariye sahiptir. Bu saray 1837 senesinde kraliyetin yönetim merkezliğini yapmıştır. Bu saray günümüzde de kullanıyor olup II. Elizabeth bu sarayda oturmaktadır. Saray Elizabeth’in burada ikamet etmediği zamanlarda turistlere açık olup yaz aylarında bünyesinde bulunan bir müzesiyle beraber ziyaretçi akınına uğramaktadır.

The Place of Westminster

Burası bir saray niteliğindedir. Bu saray sahası içerisinde dünyaca bilinen pek çok binada mevcuttur. Bunlardan en meşhur olanı Big Ben olarak bilinen saat kulesidir. Bir külliye niteliğinde olan alan 1016 yılında inşa edilmeye başlanmıştır. 1870 yılına kadar inşa ve onarım çalışmaları devam etmiştir. Sarayın içerisi çok geniş olup 1100 odaya sahiptir. Bu saray dahilinde olan meşhur saat kulesinin boyu ise 96 metreden oluşmaktadır. Saat bu yönüyle dünyanın ikinci büyük saati niteliğini taşır.

Kule Köprüsü

Eğer İngiltere ziyaret ediliyorsa Kule Köprüsü kesinlikle görülmeye değerdir. Köprü İngiltere’nin başkenti olan Londra’da yer almaktadır. Köprü 283 metre yüksekliğinde olup turistik anlamda tam bir fotoğraf çektirme noktasıdır.

Londra Kulesi

Bu kule adından da anlaşılacağı üzere Londra’da yer almaktadır. Londra Kulesi 1000 senelik bir geçmişe sahiptir ve bu kule UNESCO tarafından dünya mirasları listesine alınmıştır. Bu kuleye metro ile ulaşım oldukça kolaydır. Tower Hill durağında inilerek kuleye ulaşım sağlanabilir. Bu kule tarih boyunca çok farklı amaçlar ile kullanılmıştır. Bu kule ortaçağ tarihinin önemli mimari eserlerinden birisini oluşturmaktadır. Ortaçağda İngiltere’nin önemli şahsiyetlerine ev sahipliği yapan saray günümüzde turistlerin uğrak noktalarından birisidir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir