İstanbul’da Gezilecek Beş Müze

İstanbul ili tarihi mekânlarıyla ve büyüleyici görkemi ile her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır. Birçok tarihi mekâna ev sahipliği yapan İstanbul tarihi dokusunu hiç kaybetmemiştir. İstanbul’da Gezilecek Beş Müze başlıcaları şunlardır; Sultanahmet de bulunan Topkapı sarayı, Fatihte bulunan Mozaik müzesi, Gülhane de bulunan İstanbul Arkeoloji müzesi, Sultanahmet de bulunan Türk İslam Eserleri müzesi ve Beyoğlu’nda bulunan Miniatürk ziyaret edilmesi gereken görkemli müzelerdendir.

Topkapı Sarayı

Topkapı Sarayı, Yukarıdan Görünüm

Büyük Osmanlı imparatorluğuna mekân olmuş ve içerisinde yaklaşık olarak 4000 kadar insanı ağırlamış olan tarihi bir yapıdır. Bu müze 1478 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından yapılmıştır. Bu mekân Osmanlıdaki çoğu padişahının ikametgâh yeri olmuştur.  Topkapı Sarayı bunların yanı sıra dünyanın en zengin müzelerinin arasına girmiştir. Bu müzenin içerisinde; Çin ve Japon porselenleri, çeşitli gümüşler, hırka-i saadet dairesi, imparatorluk hazinesi, kutsal emanetler ve padişahlara ait kaftanlar barındırmaktadır.

İstanbul Arkeoloji Müzesi

Tarihe ilgisi olanların mutlaka görmesi gereken yer; İstanbul Arkeoloji Müzesi

Çeşitli medeniyetlerin sanat eserlerine ev sahipliği yapmaktadır. Bulundurduğu koleksiyonların yanı sıra binanın estetiği de misafirlerine ayrıcalıklar sunmaktadır. Bu müzenin içerisinde Osmanlı İmparatorluğunun içinde yer almış olan medeniyetlerin eserleri bulunmaktadır. Bu müze üç ana kısımdan oluşmaktadır. Bu kısımlar; Ana bina, Eski Şark ve Çinili köşktür.

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

İslam ve Türk Tarihinin En ünlü eserlerinin bulunduğu müze,

İslam ile ilgili olan eserleri kapsayan ilk müzedir. Türk İslam Müzesi Osmanlı İmparatorluğu zamanında kurulmuştur. Bu müze Kanuni Sultan Süleyman tarafından İbrahim Paşaya hediye edilmek üzere vermiştir. Fakat cumhuriyet ilanından sonra adı değişmiştir. Bu müze içerisinde dini materyaller bulunmaktadır.

Mozaik müzesi

Ayasofya müzesi içerisinde yer almaktadır. Doğu roma imparatorluğundan kalmış olan mozaikleri bulundurur. Mozaik süslemelerinin içinde günlük konulara rastlanmaktadır.

Miniatürk


Türkiye de bulunan tarihi vasfı yüksek olan görkemli yapıların küçültülmüş halini içine almaktadır. Bu müze 2 Mayıs 2003 tarihinde tamamlanıp açılmıştır. Anadolu’dan 59 eser ve 12 eser Türkiye dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere 134 mimari eserin dörtte bir oranında küçültülmüş halleri bulunmaktadır. Eserlerin yanı sıra burada bulunan eserlerin anlatımını gerçekleştiren sesli rehberlik sistemi de mevcuttur. Bu sistem Fransızca, Almanca, Japonca gibi çeşitli dillerde verilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir