İstanbul’un Huzur Veren Gizli Bahçesi: Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu, İstanbul’da şehrin kargaşasından uzaklaşıp soluklanmak, doğanın keyfine varmak için eşsiz bir yer. Doğal ortamı nedeniyle doğa araştırmacılarının da sıklıkla ziyaret ettiği bir Atatürk Arboretumu, Sarıyer’de, Belgrad Ormanı’nın doğusunda yer alıyor. Kuruluş amacı, İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri için doğal bir laboratuvar ortamı oluşturmazken, bugün hasta sonunu keyifle geçirebileceğiniz doğal bir ortam haline geldi.

Arboretumun ne demek olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Arboretumlar, bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla kökeni ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitkilerin, yetiştirilip sergilendiği tabiat bölgesi olarak tanımlanır. Atatürk Arboretumu’nda nesli tükenmeye yüz tutmuş bitki türleri bulunuyor ve çevrenin korunması, doğanın sevilmesi bilincini insanlara aşılıyor. Burada her türlü doğayla ilgili eğitim ve bilgilendirme çalışmaları da yapılıyor.

Atatürk Arboretumu’nun Kuruluşu ve Tarihçesi

1949 yılında kuruluşu için ilk adımlar atıldı. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Üyesi Prof. Dr. Hayrettin Kayacık’ın, Bahçeköy’de bir arboretum kurma önerisi vardı ve bu öneri kabul edildi. Arboretum için 38 hektarlık bir alan tahsis edildi. Böylece bugün doğal bir açık hava bitki müzesi olan Atatürk Arboretumu’nun yapılma süreci başlamış oldu. Arboretuma Ulu Önder Atatürk’ün adı verildi.

Atatürk Arboretumu’nun Özelliği Nedir?

Dört mevsim gidip görebileceğiniz, geziniz esnasında fotoğraf makinenizi asla elinizden düşüremeyeceğiniz güzellikte bir yer. Burada dünyanın değişik bölgelerinden getirilen bitki türleri yer alıyor. Gezerken yeşilin her tonunu görebilir, kuş sesleri eşliğinde huzur içinde yürüyüş yapabilirsiniz. Eğitim amaçlı kurulmasına rağmen halka açık bir bölge ve ücretli olarak girebiliyorsunuz. İçeriye her türlü yiyecek ve içeceğin getirilmesi yasaklanmış. Yanınıza yalnızca su ve bebek maması alabiliyorsunuz. Ayrıca profesyonel fotoğraf çekimi yapılması da yasaklanmış durumda. Düğün ve nişan gibi fotoğraf çekimleri için ücret ödenmesi gerekiyor. Evcil hayvanlarla da arboretuma giriş yapamıyorsunuz.

Hafta sonu bir gününüzü ayırarak keyifle Atatürk Arboretumu’nu gezebilir, doğanın keyfini sürebilirsiniz. Türkiye’nin hiçbir yerinde göremeyeceğiniz bitki türleriyle karşılaşabilir, bu gizli bahçede yeşilin büyüsüyle ister birkaç saatinizi, ister bir gününüzü geçirebilirsiniz.


İstanbul’un Huzur Veren Gizli Bahçesi: Atatürk Arboretumu” için bir yorum

  • Avatar
    Nisan 13, 2018 tarihinde, saat 6:00 am
    Permalink

    Çok güzel bir yer kesinlike tavsiye ederim.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir