İsviçre’nin Başkenti Bern Gezi Rehberi

Bern İsviçre’nin fiili başkentidir. Aynı zamanda ülkenin dördüncü büyük kentidir. Bern 1218’de Kutsal Roma İmparatorluğu’ nun sahip olduğu bir kenttir. UNESCO dünya mirası olarak kabul edilen Eski şehir, kenti çevrelemiş olan Aare Nehri ile, köşe başlarında insanları karşılayan tarihi çeşmeleri, tuğla evleri, kemerli çarşısı ve dar sokakları ile insanları adeta ortaçağa götüren bir yapıya sahiptir. Ayı parkı, Rosen Garten, Paul Kilee Zentrum, Berner Münster ve Bundeshauz şehrin görülmeye değer güzellikleri arasında başta gelenlerdendir. İsviçre’nin kuzey batısında bulunan Bern şehri Bern Kantonu’nda bulunmaktadır. Bern’in para birimi İsviçre Frangı( CHF) olarak bilinmektedir. Resmi dili Almanca’ dır. İklim koşullarından dolayı Bern şehrine yapılacak turistik gezilerin Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında yapılması tavsiye edilmektedir.

Bern’de Nerede Kalmalı?

Bern şehrinde her bütçeye ve zevke uygun konaklama hizmeti alabilmek mümkündür? Eski şehir bölgesinde bulunan ortaçağ atmosferini yaşatan otellerde kalmak mümkündür. Şehirde lüks oteller, apart oteller, hosteller, butik oteller ve kamp alanları bulunmaktadır. Tüm konaklama hizmetleri üstün hizmet kalitesi anlayışı ile verilmektedir.

Bern’ e Nasıl Gidilmektedir?

Bern şehrine direk uçakla ulaşım mümkün değildir. Bu nedenle Amsterdam, Barselona, Berlin ve Köln’e uçakla yolculuk yaparak oradan tekrar uçağa binerek Bern’e ulaşmak mümkün olmaktadır. Ayrıca İsviçre’nin Cenevre, Basel ve Köln şehirlerine gidilerek oradan da Bern’e geçiş yapma olanakları bulunmaktadır.

Bern’in Turistik Özellikleri

Ortaçağ havasını yaşatan Bern şehrinin büyülü bir şehir olduğu bilinmektedir. Alplerin eteklerinde eşsiz bir görünüme sahip olan kentin doğası ve eşsiz tarihi doğası hayranlık uyandırmaktadır. Bern’de ulaşım yapabilmek için pek çok seçenek bulmak mümkündür. Otobüs, tramvay, tren, bisiklet ve taksi ile insanlar diledikleri yerlere kolayca ulaşabilmektedir. Bern mutfağı Fransız, Almanya ve İtalyan mutfağından etkilenmiştir. Bern mutfağının en çok kullanılan yiyecekleri süt ve süt ürünleri, karnıbahar,  patates, bezelye, lahana, ıspanak ve havuç gibi soğuğa dayanıklı yiyeceklerden oluşmaktadır. Çikolata, ekmek, peynir ve şarap çeşitleri ile oldukça zengin lezzetleri bulunmaktadır. Bern’de gece eğlenmek için ise bar, pub vs. eğlence yerleri bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir