İtalyan Rönesansının Merkezi Torino Gezi Rehberi

Avrupa’nın en önemli sanayi merkezlerinden biri olma özelliğine sahip şehir,aynı zamanda doğayla iç içe yaşamaktadır. Eşsiz görsel güzellikler sunan Torino, kültürü, tarihi ve mimarisi ile birlikte İtalya’nın en güzel şehirlerinden biridir. İtalya’nın Piyemonte bölgesinin başkenti olan Torino, İtalya’ya kısa süreli başkentlik yapmış ve İtalyan’ın rn kalabalık dördüncü şehri olması özelliğine sahiptir.

Torino Gezilecek Yerler

Torino, modern ve tarihi yaşamın iç içe olduğu ve barok mimarisine ait bir çok eserin bulunduğu şehirde pek çok müze, saray ve kilise bulunmasıyla birlikte doğal güzelliği ile de turistlerin ilgisiniz çeken bir şehirdir. Yüzyetmiş metreye yakın yüksekliği ile dünyanın en yüksek müzesi olma özelliğine sahip olan Ulusal Sinema Müzesi, sinagog olarak inşa edilmiş olsa da bu amaçla hiçbir zaman kullanılmamıştır. Ulusal Sinema Müzesi, Torino’nun simgesi konumundadır. Torino aynı zamanda dünyanın en büyük otomobil fabrikalarının bulunduğu bir şehirdir ve hemen hemen bütün İtalyan otomobil firmalarının üretim tesisleri de burada bulunmaktadır. Otomobil üretiminin yoğun olduğu bu şehirde bir de otomobil tarihini kapsamlı şekilde yansıtan müze yapılmadan olmazdı. Ayrıca müzede otomobil dışında kütüphane ve belgesel merkezide bulunuyor. Müzede değişik ülkelerden ikiyüze yakın sergilenen araçlar meraklılarını bekliyor. Torino’nun en güzel binası olduğu söylenen ve barok mimarisinin en önemli örneklerinden olan Palazzo Carignano, mimar Guarino Guarini başyapıtı olarak gösterilir. Torino Mısır Müzesi, dünyada Kahire dışında bulunan tek Mısır müzesidir ve Avrupa’nın en büyük koleksiyonlarından biri burada sergilenmektedir. Unesco Dünya Mirası Listesinde yer alan ve onaltıncı yüzyılda inşa edilen görkemli yapı Torino Kraliyet Sarayı da ziyaret etmeniz gereken yerlerdendir. Tüm bunların yanı sıra Juventus Stadium, Torino Katedrali, Via Garibaldi, Rivoli Kalesi, Lingotto ve Dora Riparia yine görmeniz gereken yerlerdendir.

Torino Mutfağı

Torino mutfağı, Avrupa’nın lezzet başkenti ve İtalya’nın mutfak kültürünün öncüsü olarak kabul edilir. Fast Food akımına karşı çıkmış olan Slow Food hareketi ilk olarak burada ortaya çıkmıştır. Sırf yemek yemek içün Torino’ya gelen turist sayısı azımsanamayacak kadar çoktur. Torino’nun tanınmış tatlarından biri beyaz trüf mantarıdır. Şehirde trüf toplama turları da düzenlenmektedir. Torino’da kesinlikle içilmesi gereken içecek ise Bicerin’dir. Ayrıca şehrin çikolataları da denenmesi gereken lezzetlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir