İtalya’nın Gurmesi Bologna Gezi Rehberi

İtalya’da turistler nereye gider? Eminiz, bu sorunun cevabı Roma, Venedik, Floransa, Napoli olacaktır. Fakat Bologna, gezginler arasında bilinmesine rağmen, ancak yine de ikinci etapta kalır. İtalya’yı ziyaret etmeyi planlayan herkese Bologna’nın seyahat planında mutlaka bulunması tavsiye edilir! Ve bir gün, bir hafta sonu için bile değil, en az üç gün için! Bologna, ortaçağ mimarisi, sayısız rahat sokakları ve elbette muhteşem lezzetli mutfağıyla kesinlikle büyüleyici bir şehirdir.

Bologna, dünya çapında bilinen dünyanın en eski Avrupa Bologna Üniversitesini barındıran İtalyan Emilia-Romagna eyaletinin başkentidir Bu nedenle şehir çok yoğun, çok sayıda öğrenci vardır. Ama Bologna’daki en önemli şey, yerel mutfağıdır. Tüm İtalya’da en lezzetli mutfağın olduğu yer olarak kabul edilir. Bologna, mimari, kültürel ve gastronomi estetiğinin ideal bir birleşimidir.

Sezon, ne zaman gitmeli

Genel olarak, Bologna’ya neredeyse tüm yıl boyunca bir gezi önerilir. Sadece, İtalya’nın çok sıcak olduğu Temmuz ve Ağustos ayları hariçtir. Hatta birçok dükkan, kafe ve restoran tatil için kapalı olabilir. Bu zamanda sıcaklıktan kentte daha az turist vardır.

Ama seyahat için en çok tercih edilen aylar, Mart-Haziran ve Eylül-Ekim dönemlerini arasıdır. Kışın bile sıcaklık genellikle sıfırın altına düşmemesine rağmen, Aralık ve Ocak aylarında yolculuk da oldukça rahat olacaktır. Ve Aralık ayında, Noel arifesinde de, bu ana İtalyan tatilinin tüm atmosferini hissetmek için seyahat etmeye değer.

Tatil fiyatından bahsedecek olursak, mevsimler arasında bir fark yoktur, bu nedenle yolculuk için zaman seçerken bu kriteri düşünmeyin. Bologna kentinin merkezi oldukça büyüktür her fiyatta otel bulma imkanı mevcuttur.

Bolonya’da yürüyüş gerçek bir zevktir.  Şehir merkezindeki hemen her bina kendi tarihini gizler. Ama Bologna, tabii ki, sadece mimari ve uzun yürüyüşler severler için ilginç bir yer değil aynı zamanda sanat ve gurmelerin merkezidir.

Gezilmesi gereken yerler

Bologna’nın ana meydanında bulunan San Petronio Bazilikası’nın bulunduğu Piazza Maggiore, İtalya’nın en sıradışı Katolik katedrallerinden biri olan San Petronio Bazilikası, Orta Çağ’ın ortalarında yapılan sekizgen katedral Aziz Stephen Bazilikası, Azinelli ve Garizenda kuleleri, Neptün Çeşmesi ve müzeleri gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Yemek Kültürü

İtalyan mutfağı dünyaca ünlüdür. Ama İtalyan mutfağının kalbi Emilia Romagna’dadır, pek çok İtalyan tarafından bile bu kabul edilir. Bu bölgenin en lezzetli geleneksel yemekleri Bolgna güveci olarakta bilinen kıymalı Tagliatelle (tagliatelle al ragu), tortellini, İtalyan mantısı ravioli, pizzalar ve makarnaları tadılması gereken lezzetlerdendir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir