İzmir’de Gezilecek Tarihi Yerler

İzmir Ülkemizin çok fazla tarih görmüş yerlerinden biridir. Topraklarından çok fazla ülke ve şehir barındırmıştır. Bu kadar şehir ve tarihin geçtiği yerlerde ise çok fazla İzmir’de Gezilecek Tarihi Yerler bulunmaktadır.

Saat Kulesi

Saat kulesi İzmir’in simgesi olarak bilinmektedir. Saat kulesi 1901 yılında Küçük Sait Paşa tarafından Sultan Abdülhamit’e hediye olarak yaptırılmıştır. Konağın ortasında bulunan Saat Kulesi çok fazla ziyaretçilerini karşılamaktadır.

İzmir Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji müzesinde yaklaşık 1500 ün üzerinde eser bulunmaktadır. Yapımı ise 1984 yılında Konak Bahri Baba parkında ziyaretçilerini karşılamak üzere faaliyet göstermektedir.

St. Polycarp Kilisesi

1625 yılında yapımı tamamlanan klişe bugünlerde de kullanıma açık durumda bulunmaktadır. İzmir’deki en önemli ve en gösterişli kilisesi olarak seçilmektedir.

Selçuk Kalesi

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunmaktadır. Selçuk kalesinde bulunan sur duvarları ise Osmanlı, Bizans ve Aydınoğullarına ait olduğu bilinmektedir. Kalenin içinde ise bir cami dar sokakları ve birden fazla çeşitli amaçlarda kullanmak için sarnıçlar yapılmıştır. Kalenin en yüksek tepelerinin birinde ise bir kilise bulunmaktadır.

Tarihi Asansör

Bu asansör 1907 yılında Nesim Levinin inşaatını yapması sonucunda açılmıştır. Yapılma sebebi ise Mithatpaşa Caddesi ve Halil Fırat Paşa Semtinin arasında ki ulaşımı daha çok kolaylaştırmak için yapılmıştır. Şu anda ise gelen ziyaretçilerini karşılamaktadır.

Agora

Osmanlı döneminde hem cenaze işleri için hem de namaz kılınması için kullanılmaktadır. Yapımı ise Roma dönemine uzandığı bilinmektedir.

Pasaport İskelesi

Bu iskelenin yapımı 1867 de başlanmasına rağmen tamamlanması ise 1884 yılına kadar uzamıştır.  İzmir’in en eski İskelesinin olması açısından çok fazla ziyaretçileri karşılamaktadır.

Konak Yalı Camii

Konak meydanında bulunan bu cami Mehmet Paşanın kızı Ayşe Hatunun kızı tarafından 18. Yy da yapılmıştır.

Hükümet Konağı

İzmir için çok eski olan ve çok büyük bir yer tutmaktadır. Kurtuluş savası sırasında 1922 de Türk Bayrağının çekildiği ilk sembolik yer olarak bilinmektedir.

İzmir Atatürk Müzesi

Bu müze 1875-1880 yılları arasında yapılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir’e geldiğinde konakladığı ve planlarını yaptığı yer olarak bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir